Artykuł sponsorowany Co to są choroby chroniczne i jak z nimi walczyć?

Co to są choroby chroniczne i jak z nimi walczyć?

Choć każdemu z nas na nim zależy, nie wszyscy mogą się nim cieszyć. I nie – nie chodzi o bogactwo, choć w pewnym sensie jest ono cenniejsze niż pieniądz. Zdrowie – chcielibyśmy cieszyć się nim w pełni, jednak dopadające nas choroby uniemożliwiają nam to.

O ile jesienna grypa czy powracający katar i alergie są czymś, do czego jesteśmy w stanie się przyzwyczaić, o tyle trudniej żyć z chorobami chronicznymi. Czym są? Jakie schorzenia można do nich zaliczyć? Czy da się z nimi walczyć?

Co to są choroby chroniczne?

Choroby przewlekłe, zwane inaczej chronicznymi, charakteryzują się dwoma czynnikami: długim czasem trwania oraz bardzo wolnym postępem zmian chorobowych. Oznacza to w praktyce, że przewlekłe schorzenia trwają po kilka lat, a nieraz całe życie, zmuszając pacjenta do nauczenia się żyć na nowo z chorobą.

Choroby chroniczne – jeśli nie doprowadzą do śmierci – nierzadko pozostawiają po sobie niepełnosprawność pacjenta. Wymagają specjalnego podejścia jak terapia czy rehabilitacja bądź też długotrwałej obserwacji i opieki. Spowodowane są nieodwracalnymi zmianami patologicznymi w organizmie oraz obniżają wydolność i sprawność organizmu.

Jakie choroby przewlekłe znamy?

Przewlekłe schorzenia stanowią niestety jedną z głównych przyczyn umieralności na świecie. Jak podaje WHO, aż 63 procent zgonów spowodowanych jest właśnie nimi. Jako najczęstsze choroby przewlekłe występujące na świecie wymienia się nowotwór, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, a także przewlekłą chorobę wieńcową lub układu oddechowego.

Wśród chorób chronicznych wymienić jednak należy także astmę, nadciśnienie płucne, celiakię, chorobę Leśniewskiego-Crohna czy – jak nazwa wskazuje – zespół chronicznego zmęczenia. Także HIV/AIDS, padaczka czy anemia sierpowata zaliczane są do chorób przewlekłych.

Warto nadmienić, że choroby przewlekłe nie muszą być śmiertelne – wielu pacjentów przechodzi je w sposób łagodny, nieutrudniający im normalnego funkcjonowania. Zmuszeni są jednak nauczyć się na nowo żyć, uwzględniając swoją chorobę oraz proces leczenia jako codzienność.

Czy można walczyć z chorobami chronicznymi?

Choroby chroniczne w wielu przypadkach nie chcą zniknąć z naszego życia. Nie oznacza to jednak, że nie można z nimi walczyć. Niemiecki badacz i wynalazca – David Overbeck – podjął się zbadania o rozwoju nowych metod walki z chorobami przewlekłymi. W efekcie, po ponad dwudziestu latach badań, opracował sprawnie funkcjonującą metodę. Theralogy Polska  jest naszym rodzimym oddziałem, zajmującym się takimi działaniami, jak szkolenia czy warsztaty, przekazując uczestnikom zdobytą przez Overbecka wiedzę. Z ich wskazówkami, terapia czy rehabilitacja mogą przynieść o wiele lepsze efekty, opierając się na regulacjach, rządzących procesami biologicznymi ludzkiego organizmu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas