Artykuł sponsorowany Co to jest stomatologia zachowawcza i na czym polega leczenie próchnicy? Przychodnia stomatologiczna S-Clinic

Co to jest stomatologia zachowawcza i na czym polega leczenie próchnicy? Przychodnia stomatologiczna S-Clinic

Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób jamy ustnej. Jednym z jej podstawowych działów jest stomatologia zachowawcza, która zajmuje się zachowaniem zdrowia zębów oraz ich leczeniem w przypadku chorób i urazów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej stomatologii zachowawczej, jej zakresowi oraz najczęściej wykonywanym zabiegom.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza i jakie zabiegi obejmuje?

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która zajmuje się zachowaniem zdrowia naturalnych zębów pacjenta. Celem stomatologii zachowawczej jest przede wszystkim profilaktyka chorób zębów, a w przypadku ich wystąpienia - ich jak najmniej inwazyjne leczenie. Wśród zakresu usług stomatologii zachowawczej, które oferuje m.in. przychodnia stomatologiczna S-Clinic wymienimy:

  • Profilaktyka - wizyty kontrolne u stomatologa, usuwanie kamienia nazębnego i osadu z zębów, fluoryzacja zębów, szczepienia przeciwko próchnicy, edukacja pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej.

  • Leczenie próchnicy - w zależności od rozległości uszkodzenia zęba, może to być leczenie zachowawcze (np. plomby) lub leczenie endodontyczne (np. kanałowe).

  • Leczenie chorób przyzębia - takich jak zapalenie dziąseł czy paradontoza, polega na usunięciu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, a także na wyrównaniu zgryzu.

  • Leczenie nadwrażliwości zębów - w przypadku wrażliwości zębów, stomatolog może przeprowadzić zabiegi z zastosowaniem lakierów fluorowych, a także zalecić stosowanie specjalnych past do zębów.

To tylko kilka przykładów usług dentystycznych z zakresu stomatologii zachowawczej. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia stomatologa.

Na czym polega leczenie próchnicy zębów?

Leczenie próchnicy zębów to jedno z najczęściej wykonywanych zabiegów w stomatologii zachowawczej. Próchnica to choroba zakaźna, która powoduje niszczenie tkanek zęba. W początkowej fazie choroby możliwe jest zatrzymanie procesu chorobowego poprzez odpowiednie zachowanie higieny jamy ustnej oraz stosowanie preparatów z fluorem. W przypadku zaawansowanej próchnicy, konieczne jest jednak przeprowadzenie leczenia. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, leczenie próchnicy zębów może polegać na wypełnieniu ubytku, a w przypadku poważniejszych uszkodzeń - na zastosowaniu zabiegu endodontycznego, czyli leczenia kanałowego. Warto pamiętać o regularnych wizytach u dentysty oraz o odpowiedniej higienie jamy ustnej, aby jak najdłużej zachować zdrowe i piękne zęby.

Opracowanie:

S-Clinic Jerzy Susuł

Nowy Sącz , Rokitniańczyków 28 lok. 2

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas