Artykuł sponsorowany Chromatografia jonowa, czyli sposób na wykrycie szkodliwych substancji

Chromatografia jonowa, czyli sposób na wykrycie szkodliwych substancji

Chromatografia jonowa stanowi podstawową metodę stosowaną w chemii analitycznej, która umożliwia szybkie oraz precyzyjne zbadanie różnorodnych substancji. Dzięki separacji i oznaczeniu jonów pozwala wykryć m.in. zanieczyszczenia. Dlatego jednym z jej najpopularniejszych zastosowań jest analiza wód i ścieków. Na czym polega chromatografia jonowa, jakie są jej korzyści i możliwości? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tej metodzie.

Na czym polega chromatografia jonowa?

Chromatografia jonowa to technika analitycznych, która polega na separacji cząsteczek substancji i oznaczeniu jej pojedynczych kationów oraz anionów. Obecnie stanowi jedną z najczęściej używanych technik do wykrywania jonów nieorganicznych przede wszystkim w wodach powierzchniowych, pitnych, ściekach, a także opadach i gazach atmosferycznych, co pozwala kontrolować ich zanieczyszczenie. Wyróżnia się chromatografię jonową z lub bez tłumienia przewodnictwa, jonowykluczającą oraz z tworzeniem par jonowych.

Chromatografia jonowa – zalety

Jedną z największych zalet tej metody analitycznej, która sprawia, że zyskuję ona przewagę nad innymi technikami, jest możliwość uzyskania oznaczeń nawet kilkunastu jonów podczas jednego badania. Dodatkowo do wykonania szczegółowej analizy wystarcza niewielka próbka materiału, która nie wymaga specjalnego przygotowania. Natomiast cały proces przebiega szybko i sprawnie. Metoda analizy, jaką jest chromatografia jonowa cieszy się tak ogromną popularnością ze względu na bardzo dużą dokładność wykrywalności, w tym także możliwość oznaczenia tego samego pierwiastka na różnych stopniach utlenienia. Ponadto różnorodne rodzaje tej techniki umożliwiają przeprowadzenie analizy praktycznie każdej próbki.

Zastosowanie chromatografii jonowej

Analiza próbki przy użyciu chromatografii jonowej wykonana w specjalistycznym laboratorium Eko-Analiza należącym do Małgorzaty Turek i Mariana Wysockiego pozwala zbadać różnorodne substancje. Oprócz wspomnianych już analiz na obecność zanieczyszczeń we wszelkiego rodzaju wodach gruntowych, atmosferycznych i pitnych możliwe jest również oznaczenie jonów organicznych. Chromatografia jonowa umożliwia szczegółową analizę występowania m.in. kwasów tłuszczowych, soli organicznych czy cukrów prostych w żywności, napojach oraz alkoholu, dzięki czemu możemy kontrolować ich jakość. Co więcej, pomaga oznaczać metale ciężkie, jak również badać produkty farmaceutyczne, rolnicze i biologiczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas