Artykuł sponsorowany Choroby tarczycy. Które z nich najczęściej dotykają Polaków?

Choroby tarczycy. Które z nich najczęściej dotykają Polaków?

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany pod krtanią z przodu szyi. Ogrywa ona ogromnie ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jego zadaniem jest uwalnianie do krwi hormonów. Coraz częściej słyszymy o różnych dysfunkcjach tarczycy, często dotykających kogoś z naszej rodziny lub znajomych. Dlaczego tak się dzieje? Na jakie choroby tarczycy najczęściej cierpią Polacy?

Kobiety są bardziej narażone na zachorowanie

Niezaprzeczalnym faktem jest, że choroby tarczycy znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz te, które niedawno zostały matkami. W grupie ryzyka znajdują się też panie po 50 roku życia oraz w okresie menopauzy. Spowodowane jest to dużym wahaniem hormonów w ich organizmach. Na zachorowanie podatne są też osoby z cukrzycą typu 1, ze stwierdzonym zapaleniem tarczycy lub będące po jej operacji. Dysfunkcje tarczycy często diagnozuje się tez u pacjentów z zespołem Downa i Turnera.

Niedoczynność tarczycy

Inaczej nazywana jest hypotyreozą i ma charakter przewlekły. Powodować ją może wiele czynników np. przyjmowanie niektórych leków, naświetlania lub zapalenie tarczycy. Choroba ta związania jest z niewystarczającą produkcją hormonów tarczycy lub jej brakiem. Głównym objawem niedoczynności tarczycy jest  wzrost masy ciała oraz chroniczne zmęczenie. Bardzo często u chorego pojawiają się obrzęki. Włosy oraz skóra zyskują nieatrakcyjny wygląd, u kobiet występują zaburzenia miesiączkowania. Mogą też pojawić się charakterystyczne wole.

Nadczynność tarczycy

Często określa się ją mianem hypertyerozy i powoduje ją wzmożone wydzielanie przez tarczycę hormonów, które znacznie przekracza zapotrzebowanie organizmu. Częstym objawem dla nadczynności tarczycy jest drażliwość, drżenie rąk i utrata masy ciała przy zachowaniu prawidłowego apetytu. Charakterystyczna jest też wzmożona potliwość, wilgotna, przekrwiona skóra oraz pojawiające się na niej zmiany.

Choroba Hashimoto

Jest to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczycowego, które może nie mieć żadnych charakterystycznych objawów. W badaniu fizykalnym tarczyca jest powiększona, nierówna, twarda i spoista. Chorzy często skarżą się na zaparcia, ciągłe uczucie zimna, bóle mięśniowo-stawowe i nadmierną senność. Dodatkowo u kobiet występują bardzo obfite miesiączki. Zdarza się, że pacjenci z chorobą Hashimoto z czasem zapadają na niedoczynność tarczycy, co wiąże się z pogorszeniem ich stanu zdrowia.

Gdzie szukać pomocy?

Konieczne jest znalezienie dobrego lekarza, który na podstawie podanych przez nas objawów, przeprowadzi szczegółową diagnostykę oraz wdroży odpowiednie leczenie. Do takich specjalistów należy  dr. n. med.  Joanna Sawer- Szewczyk, która cieszy się dużym szacunkiem wśród swoich pacjentów. Prowadzi ona swój prywatny gabinet lekarski w Łęczycy i Kutnie i ma na swoim koncie wiele publikacji oraz sukcesów zawodowych.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas