Choroby gruczołu krokowego i metody ich leczenia
Zdrowie i opiekaProstata to inaczej gruczoł krokowy, pełniący bardzo ważne zadania w organizmie. Jest to element układu moczowo-płciowego, przypominający kształtem i wielkością włoski orzech. Znajduje się w okolicach krocza, pod pęcherzem moczowym. Z drugiej strony prostata przylega do odbytu. Prawidłowo funkcjonujący gruczoł krokowy odpowiada za produkowanie płynu, w którym znajdują się plemniki. A więc pełni ważne zadanie związane z prokreacją. Nie zawsze jednak ten organ pracuje poprawnie. Jakie najczęściej dolegliwości i choroby wiążą się z gruczołem krokowym?
Przerost prostaty
Przerost prostaty to bardzo często występujący u mężczyzn problem. Można go łatwo rozpoznać po problemach z oddawaniem moczu. Choroba ta wynika z faktu, iż gruczoł krokowy uciska cewkę moczową. Łagodny przerost prostaty pomoże wykryć urolog, który przeprowadzi stosowną konsultację, ręczne badanie prostaty (tzw. per rectum) oraz ewentualnie USG i badanie poziomu antygenu sterczowego we krwi. Warto podkreślić, że badania nie powinny być wykonywane dopiero w momencie, gdy pojawiają się objawy chorobowe. Niestety wielu mężczyzn unika urologów, a badanie profilaktyczne to jedyny sposób na zapobiegnięcie późniejszym poważniejszym problemom. Profilaktyka powinna być zapisana w kalendarzu każdego mężczyzny, który ukończył 40 rok życia. Nawet, jeśli wszystko z pozoru wygląda w porządku. Prawidłowo pracujący gruczoł krokowy produkuje antygen sterczowy na właściwym poziomie. Jeśli dochodzi do przerostu prostaty, poziom tej substancji we krwi wzrasta.
W przypadku tej dolegliwości może być stosowane różne leczenie, w zależności od stopnia nasilenia. Czasami wystarczająca może być zmiana trybu życia i diety, a także włączenie większej aktywności sportowej. W przypadku odrobinę silniejszych objawów lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne. W momencie mocnych, uciążliwych objawów, może być konieczne leczenie chirurgiczne. Tutaj można zastosować prostatektomię, TURP, czyli przezcewkową resekcję gruczołu, a także TUIP, oznaczające przez cewkowe nacięcie krocza.
Nowotwór prostaty
Nowotwór prostaty bywa mylony z jej przerostem. Rak prostaty to poważna choroba zagrażająca życiu mężczyzny, więc odpowiednie diagnostyka jest niezwykle ważna. Diagnozowaniem i leczeniem nowotworów prostaty zajmują się tacy specjaliści jak chociażby Urolog Andrzej Kędzierski.
Najczęstszymi objawami raka prostaty jest częste oddawanie moczu, naglące parcie, krwiomocz i szerokie dolegliwości bólowe. Rak prostaty to jeden najczęściej występujący nowotworów u mężczyzn. Czasami wystarczy aktywna obserwacja, ale często niezbędna jest operacja chirurgiczna, radioterapia i chemioterapia.