Materiał Partnera Chirurgiczne leczenie otyłości – co warto o nim wiedzieć?

Chirurgiczne leczenie otyłości – co warto o nim wiedzieć?

Na otyłość cierpi niestety coraz więcej Polaków. Choroba ta dotyka również dzieci, które pozbawione odpowiednich wzorców, przejmują negatywne przyzwyczajenia żywieniowe od swoich rodziców. Otyłość to nie tylko problem estetyczny. Nadmiar masy ciała sprzyja rozwojowi wielu innych, poważnych schorzeń. Kiedy otyłość zmienia się w otyłość olbrzymią, często jedynym zabiegiem ratującym życie pacjenta jest operacja. Kto się do niej kwalifikuje?

Wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości

Głównym wskazaniem do chirurgicznego leczenia otyłości jest otyłość III i II stopnia. Mówimy o niej wówczas, gdy waga pacjenta znacząco przekracza prawidłową masę jego ciała. Dodatkowymi czynnikami klasyfikującymi do takiej operacji są choroby towarzyszące, wśród których można wymienić chociażby nadciśnienie tętnicze, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, chorobę wieńcową czy też ciężką chorobę zwyrodnieniową stawów. Jak informuje specjalista z Centrum Medycznego Legionów w Lęborku – przed rozpoczęciem operacyjnego leczenia otyłości pacjent musi odbyć rozmowę z lekarzem prowadzącym i psychologiem. Konieczne jest, by chory uświadomił sobie, że sama operacja na niewiele się zda, jeżeli pacjent pozostanie przy swoich niezdrowych nawykach żywieniowych i nie będzie wyrażał chęci do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Po przeprowadzeniu operacji chory musi stosować się do surowych zaleceń lekarskich dotyczących np. ilości i jakości przyjmowanych pokarmów.

Przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości

Nie każdy pacjent, który boryka się z otyłością olbrzymią może zostać zakwalifikowany do jej chirurgicznego leczenia. Jednym z głównych przeciwwskazań są zaburzenia psychiczne w tym schizofrenia, depresja i bulimia. Takich zabiegów nie wykonuje się również u pacjentów cierpiących na choroby endokrynologiczne i zapalne choroby układu pokarmowego. Również chorzy na nowotwory nie mogą skorzystać z tej formy terapii. Ponadto lekarze nie zakwalifikują do chirurgicznego leczenia otyłości osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.

Rodzaje operacji bariatrycznych

Istnieje kilka możliwości operacyjnego leczenia otyłości. Do najpopularniejszych należy by-pass żołądkowy, którego zakłada się laparoskopowo. Zabieg polega na wytworzeniu w żołądku niewielkich rozmiarów zbiorniczka, który łączony jest z jelitem cienkim. Dzięki temu nawet małe porcje pożywienia przynoszą uczucie sytości, a pacjent szybciej traci na wadze. Powszechne jest również zakładanie balona żołądkowego, który- dzięki swojej objętości- wypełnia narząd hamując uczucie głodu. Lekarze przy pomocy silikonowego paska mogą również podzielić żołądek na dwie części, przez co pacjent zjada tylko tyle, ile mieści się do sztucznie wydzielonej komory. Do pozostałych rodzajów operacji bariatrycznych zaliczyć można również mankietową resekcję żołądka oraz wyłączenie żółciowo-trzustkowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas