Artykuł sponsorowany Cała prawda o dyskopatii

Cała prawda o dyskopatii

Dyskopatia jest potocznie określana jako przepuklina kręgosłupa. Prowadzą do niej zmiany zwyrodnieniowe w obrębie krążków międzykręgowych. Schorzenie to jest wynikiem uwypuklenia jądra krążka międzykręgowego. Intensywny ból w dolnej partii pleców może być pierwszym objawem dyskopatii. W dzisiejszym artykule zajmiemy się omówieniem przyczyn oraz najczęstszych objawów tego schorzenia.

Jakie są przyczyny dyskopatii?

Dyskopatia może zostać wywołana poprzez dysfunkcję stawu biodrowego, krzyżowo-biodrowego lub zaburzenia w obrębie przesuwalności powięzi. Lista przyczyn powstawania dyskopatii może być długa. Dlatego tak ważna jest prawidłowo postawiona diagnoza. Dzięki temu możliwe jest dobranie prawidłowe, a tym samym najbardziej skutecznej, metody leczenia. Bardzo częstym błędem na etapie diagnostyki jest przypisywanie bólu w dolnej części kręgosłupa do rwy kulszowej.

Jeśli chodzi o przyczyny dyskopatii, to bardzo często sami jesteśmy największymi winowajcami. Dyskopatia często określana jest mianem schorzenia, które dotyka w szczególności osób prowadzących siedzący tryb życia. Wynika to z faktu, że dyskopatia jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem człowieka na co dzień. Chodzi przede wszystkim o brak dbałości w utrzymywaniu prawidłowej postawy oraz niewielką ilość ruchu. Do tego należy jeszcze doliczyć nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które prowadzą do otyłości. Niska aktywność fizyczna powoduje zmniejszenie elastyczności oraz sprężystości kręgosłupa. Pamiętajmy, że ewolucyjnie człowiek został stworzony do ruchu. Siedzący tryb życia jest zatem dla każdego z nas szkodliwy.

Jakie czynniki mogą przyczyniać się do rozwoju dyskopatii?

Do czynników środowiskowych, które sprzyjają zwyrodnieniom kręgosłupa, możemy zaliczyć:

  • ciężką pracę fizyczną,
  • zbyt duże przeciążanie kręgosłupa,
  • siedzącą pracę,
  • otyłość,
  • palenie papierosów.

Oprócz czynników środowiskowych na powstawanie dyskopatii wpływ może mieć wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Co ciekawe do zmian zwyrodnieniowych w obrębie krążków międzykręgowych zachodzi dużo szybciej niż w przypadku innych tkanek łącznych o charakterze mięśniowo-szkieletowym. Jak pokazują badania pierwsze zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa są diagnozowane już u dzieci w wieku 11-16 lat. Blisko 20% nastolatków posiada zmiany zwyrodnieniowe. Bardzo szybko ulegają one pogłębieniu. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Poważne zmiany degeneracyjne są stwierdzane u 10% 50-latków oraz aż 60% 70-latków.

Jak wygląda diagnostyka dyskopatii?

Podstawowa diagnostyka dyskopatii opiera się na klasycznych badaniach obrazowych oraz testach klinicznych. Coraz częściej wykorzystywane są także nowoczesne metody. Jedną z nich jest system DIERS, który pozwala na dokonanie dokładnej analizy położenia oraz pracy miednicy i kręgosłupa podczas ruchu. Analiza funkcjonalna umożliwia określenie przyczyn nie tylko dyskopatii, ale także innych schorzeń kręgosłupa.

Celem diagnostyki oraz wdrożenia procesu leczenia konieczna jest wizyta u specjalisty. Takim z pewnością jest dr Michał Drwięga, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Szybka i trafna diagnostyka pomoże wdrożyć zabiegi mające ograniczyć postęp zmian zwyrodnieniowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas