Artykuł sponsorowany Budowa i funkcje kobiecych piersi

Budowa i funkcje kobiecych piersi

Piersi od wieków uważane są za największy atrybut kobiecości. Każda z nas pragnie, by były kształtne i jędrne. Najważniejsze jest jednak to, by były zdrowe. Wiele kobiet boryka się z licznymi kompleksami dotyczącymi wyglądu ich piersi. Duża ilość operacji plastycznych właśnie tej części ciała mówi sama za siebie. Mimo że funkcja seksualna piersi jest bardzo ważna, jest zarazem funkcją drugorzędną. Głównym zadaniem kobiecych piersi jest produkcja mleka po narodzinach dziecka. Jak zbudowane są te gruczoły?

Budowa kobiecych piersi

Piersi są największym gruczołem, jaki występuje u człowieka. Są one jednak bardzo podatne na wszelkie zmiany wizualne, które powoduje upływający czas, kolejne ciąże i brak odpowiedniej pielęgnacji. Piersi u kobiet zaczynają rozwijać się i rosnąć u dziewcząt w okresie dojrzewania. Ich ostateczny kształt i wielkość podyktowany jest czynnikami genetycznymi. Objętość biustu może zmieniać się przez całe życie na skutek karmienia piersią lub wahań wagi ciała.

Jak informuje specjalistka z Pogotowia Laktacyjnego- kobiece piersi posiadają zazwyczaj kolisty lub stożkowaty kształt. Są raczej symetryczne i posiadają zbliżoną wielkość, choć zdarzają się drobne odstępstwa od tej normy. Piersi zbudowane są z trzech rodzajów tkanek: gruczołowej, tłuszczowej i łącznej. W biustach młodych kobiet przeważa tkanka gruczołowa, która - wraz z kolejnymi latami- ustępuje miejsca tkance tłuszczowej. Brak tkanki mięśniowej sprawia, że – bez odpowiedniej pielęgnacji i ćwiczeń-  z czasem piersi tracą jędrność i opadają.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że wielkość piersi nie ma żadnego wpływu na ilość i jakość produkowanego w przyszłości pokarmu. Kobiety posiadające drobne piersi są w stanie wykarmić swoje dziecko z takim samym powodzeniem jak panie szczodrze obdarzone przez naturę.



Brodawki sutkowe- co warto o nich wiedzieć?

Tak jak zróżnicowane pod względem wielkości i kształtu bywają kobiece piersi, tak samo różne są typy brodawek sutkowych wraz z otoczką. Ich rodzaj determinuje elastyczność oraz zdolność do wysuwania się i stawiania, co łatwo zaobserwować można w czasie intymnych chwil z partnerem, czy gdy jest nam zimno. Brodawki, które wysuwają się łatwo nie będą raczej sprawiały problemów w czasie karmienia piersią. Niektóre kobiety posiadają jednak brodawki płaskie lub wklęsłe, które mogą nastręczyć nieco kłopotu z przystawianiem dziecka do piersi. Nie są one jednak przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego. Z pomocą doświadczonego doradcy laktacyjnego i dodatkowych, pomocnych narzędzi  jak np. specjalne kapturki, młoda mama może zapewnić swojemu dziecku wszystkie korzyści związane z podawaniem kobiecego pokarmu, bez potrzeby jego odciągania.

Karmienie naturalne – wybór należy do Ciebie

Nie da się ukryć, że mleko matki jest najlepszym możliwym pokarmem dla dziecka. Skład pokarmu zmienia się bowiem wraz z potrzebami maluszka dostarczając mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz budujących jego odporność. Karmienie naturalne niesie także wiele korzyści dla matki – pomaga zrzucić zbędne kilogramy po ciąży i zaoszczędzić pieniądze, które przeznaczone zostałyby na zakup gotowych mieszanek. Należy tez zwrócić uwagę na ogromną wygodę karmienia piersią – pokarm można podać dziecku o każdej porze, bez uprzedniego przygotowania. Wiele pań obawia się jednak, że karmienie naturalne negatywnie wpłynie na wygląd ich piersi. Mit zwiotczałych piersi po karmieniu jest tak duży, że wiele kobiet rezygnuje z karmienia gdyż obawia się o wygląd swojego biustu w przyszłości. Karmienie piersią nie ma na to większego wpływu. Przeprowadzone w tym kierunku badania wykazały, że wpływ na jędrność biustu mają zupełnie inne czynniki, takie jak: wiek matki, ilość ciąż (im więcej ciąż tym większe zwiotczenie); rozmiar biustu i dobrany do niego odpowiedni biustonosz (za duży biustonosz nie wspomaga włókien kolagenowych a te, szczególnie w ciąży ulegają dużemu rozciągnięciu); palenie papierosów i wysokie BMI. Podsumowując, kobieta marząca o pięknym, jędrnym biuście nie powinna nigdy zachodzić w ciążę ani się nie starzeć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas