Artykuł sponsorowany Badanie endoskopowe układu pokarmowego – przebieg i przygotowanie

Badanie endoskopowe układu pokarmowego – przebieg i przygotowanie

Badanie endoskopowe warto wykonać w celu diagnozy choroby układu pokarmowego, gdyż pozwala ono dostrzec lekarzowi to, co jest dla niego niewidoczne podczas innych badań np. usg. Najczęściej badanie wykonywane jest przy podejrzeniu nowotworu, to także z powodzeniem pozwala przy diagnozowaniu wrzodów żołądka. Dowiedz się jak przygotować się do badania i jak ono przebiega.

Jak przygotować się do badania?

Badanie endoskopowe układu pokarmowego możemy wykonać w górnym odcinku układu pokarmowego (gastroskopia) oraz w dolnym (kolonoskopia).  Jeśli chodzi o gastroskopię przygotowanie do badania jest wymagające, gdyż należy do niego podejść z opróżnionym żołądkiem. Zalecane jest więc powstrzymanie się od jedzenia przez około 8 godzin przed badaniem.  Chirurg wykonujący badanie powinien być również poinformowany na temat leków, które zażywamy. Ich odstawienie przed badaniem proponuje się rzadko, nie mniej jednak może to być wymagane. Lekarzowi należy także zgłosić poważne choroby układu krążenia, gdyż mogą one wymagać specjalnego traktowania podczas badania. Po badaniu nie powinno się również prowadzić samochodu, gdyż często podczas badania stosowane są leki sedatywne, które wpływają na szybkość reakcji.  W przypadku kolonoskopii, pacjent powinien być na płynnej diecie przed badaniem. Powinien również unikać spożywania napojów gazowanych, kawy, czy alkoholu. Czasami przed zabiegiem stosuje się lewatywę. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej.

Jak przebiega badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego?

Przed przystąpieniem do gastroskopii,  chirurg znieczula gardło pacjenta spryskując je specjalnym płynem znieczulającym. W razie dużego stresu pacjenta, można również podać dożylnie leki uspokajające. Badanie wymaga zachowania odpowiedniej pozycji przez pacjenta – leżenie na boku lub na wznak. Badanie może trwać od 15-stu minut do godziny. Polega na wprowadzeniu gastroskopu – giętkiego instrumentu przez usta do żołądka. W czasie badania do żołądka wdmuchiwane jest powietrze, co pozwala na lepszą obserwację wnętrza. Co ważne, gastroskop nie przeszkadza w oddychaniu.  Pacjenci, u których stosowano leki uspokajające, często zasypiają podczas badania. Jest to badanie bezpieczne w rękach wykwalifikowanego lekarza, takiego jak Grzegorz Szymczak Specjalistyczna praktyka lekarska. Po badaniu może lekko boleć gardło, mogą również pojawić się wzdęcia.

Jak przebiega badanie endoskopowe dolnego odcinka układu pokarmowego?

Kolonoskopia bada dolny odcinek układu pokarmowego, a więc całe jelito grube. W tym wypadku giętki instrument grubości palca jest wprowadzony przez odbyt do jelita grubego. Rurka jest zakończona kamerą, źródłem światła oraz dodatkowymi  narzędziami, które mogą służyć do ewentualnego pobrania materiału do badania histopatologicznego czy mikrobiologicznego. Podobnie, jak w poprzednim wypadku, pacjent otrzymuje znieczulenie i leki uspokajające.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas