Artykuł sponsorowany Badanie cytologiczne – co warto wiedzieć?

Badanie cytologiczne – co warto wiedzieć?

Ogromnie ważne w naszym życiu jest dbanie o stan zdrowia. Dlatego powinniśmy regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Zalicza się do nich m.in. cytologię, którą każda aktywna seksualnie kobieta powinna wykonywać co najmniej raz na trzy lata. Jednak wiele kobiet ze względu na brak czasu czy strach, zaniedbuje to badanie. W poniższym artykule opowiemy, na czym polega cytologia i jak się do niej przygotować.

Na czym polega cytologia?

Cytologia zwana jest także rozmazem szyjkowym. Polega ona na bezbolesnym i bezpiecznym pobraniu przez ginekologa, za pomocą wziernika ze specjalną szczoteczką z szyjki macicy komórek, a następnie ich przebadaniu. Po raz pierwszy badanie cytologiczne zostało wykonane w 1942 roku i od tego czasu pozwala skutecznie wykryć stan prowadzący do rozwoju raka szyjki macicy. Cytologia umożliwia zdiagnozowanie nie tylko zmian nowotworowych, ale także stanów zapalnych macicy i dróg rodnych oraz nadżerek.

Jak często wykonywać cytologię?

Badanie cytologiczne powinna wykonywać każda kobieta po inicjacji seksualnej. Początkowo warto badać się raz do roku, jednak po upływie 4-5 lat wystarczy wykonywać badanie raz na 3-4 lata. W okresach pomiędzy badaniami należy jednak zwracać uwagę na niepokojące objawy, jak: ból w podbrzuszu, nietypowe krwawienie oraz upławy. 

Jak przygotować się do badania?

Na badanie cytologiczne najlepiej zgłosić się pomiędzy 10, a 20 dniem cyklu. To właśnie w tych dniach występuje największa czystość rozmazu. Idealnym czasem okazują się 2 dni od końca ostatniej miesiączki lub dwa dni przed rozpoczęciem kolejnej.

Warto pamiętać, że w dzień badania nie należy wykonywać żadnych irygacji pochwy. Dodatkowo jeśli stosujemy gałki dopochwowe, powinnyśmy odczekać co najmniej 4 dni.
Badania nie powinno się także wykonywać bezpośrednio po USG dopochwowym, w tym przypadku warto zrobić, choć jednodniową przerwę pomiędzy badaniami.

Interpretacja wyników badań cytologicznych

Jak tłumaczą specjalisć i z centrum medycznego Natol MEDIC z Warszawy obecnie badania cytologiczne opisuje się według klasyfikacji Bethesda. Otrzymane przez nas wyniki powinny zawierać opis pobranego materiału, wnioski oraz zrozumiałe i przejrzyste zalecenia.. Jeśli w naszych wynikach pojawi się informacja o nieprawidłowych lub podejrzanych komórkach, zostaniemy poddane dalszej diagnozie. Pamiętajmy jednak, że nieprawidłowy wynik cytologii nie musi oznaczać wyroku. Najczęściej świadczy on o stanie zapalnym lub obecności drożdżaków

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas