Artykuł sponsorowany Badania psychologiczne – dla jakich grup zawodowych są obowiązkowe?

Badania psychologiczne – dla jakich grup zawodowych są obowiązkowe?

Żeby podjąć jakąkolwiek pracę na etat, musimy okazać się zaświadczeniem lekarskim, które potwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, abyśmy mogli wykonywać nowe obowiązki zawodowe. Zwykle pracodawca kieruje nas do lekarza medycyny pracy na tak zwane badania wstępne, a później okresowe, które należy cyklicznie powtarzać. Istnieją jednak zawody, w przypadku których pozytywna opinia przedstawiciela służby zdrowia nie wystarczy, by podjąć zatrudnienie. Należy jeszcze uzupełnić ją o badania psychologiczne. Jakich grup zawodowych dotyczy ten obowiązek?

Kto musi poddać się psychotestom?

Badania psychologiczne kojarzą się nam jednoznacznie – kieruje się na nie osoby z zaburzeniami psychologicznymi po to, by udzielić im skutecznej pomocy w czasie terapii. Jest to oczywiście jak najbardziej poprawne skojarzenie, ale warto również pamiętać o tym, że psycholog ma znacznie szerszy zakres kwalifikacji. Do jego obowiązków należy – między innymi – ocena, czy dana osoba sprawdzi się w pracy na konkretnym stanowisku. Na przeprowadzenie psychotestów powinien zgłosić się każdy:

 • egzaminator jazdy,
 • instruktor jazdy,
 • handlowiec,
 • kierowca i kandydat na kierowcę pojazdu kategorii: C, D,E,
 • taksówkarz lub osoba kierująca innym pojazdem służącym do przewozu drogowego,
 • kierowca, który zdobył co najmniej 24 punkty karne,
 • kierowca, który stracił prawo jazdy w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu,
 • kierowca, który został oskarżony o spowodowanie wypadku w ruchu drogowym,
 • konwojent,
 • kierowca rajdowy,
 • operator wózków widłowych lub innych maszyn budowlanych,
 • pracownik, który jest w posiadaniu auta służbowego.

Coraz częściej sugeruje się też, by badaniom psychologicznym poddawać pracowników w wieku 50-70 lat. Wraz z wiekiem spada bowiem nie tylko nasza sprawność fizyczna, ale też intelektualna. Jeśli więc pracodawca lub lekarz medycyny pracy zauważy taką konieczność, ma prawo skierować pracownika na psychotesty.

W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne?

Jak informuje specjalista z firmy Supreme - badania psychologiczne umożliwiają ocenę sprawności intelektualnej i psychomotorycznej badanego. Pokazują, jak dana osoba zachowuje się w sytuacjach stresowych, jak szybko podejmuje decyzje i czy robi to pod wpływem emocji. Psychotesty sprawdzają też umiejętność koncentracji i racjonalnego myślenia. Są to cechy bardzo istotne przy wykonywaniu wyżej wymienionych zawodów.

Często to właśnie od nich zależy życie badanego i osób postronnych. Wyobraźmy sobie, że jedziemy taksówką i inny kierowca wymusza pierwszeństwo na drodze. Ufamy, że taksówkarz zareaguje szybko i adekwatnie do sytuacji, dbając przy tym o swoje i nasze bezpieczeństwo. Nie wsiedlibyśmy do samochodu, gdybyśmy wiedzieli, że prowadzi go osoba, która łatwo ulega panice i jest niepewna swoich umiejętności za kierownicą. To wszystko pomagają zweryfikować psychotesty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas