Materiał Partnera Badania moczu - kiedy należy je wykonać?

Badania moczu - kiedy należy je wykonać?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to maksyma znana chyba każdemu. Jednak prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia nie zawsze jest wystarczające, by uniknąć poważniejszych schorzeń. Wczesne diagnozowanie potencjalnych problemów pozwala podjąć próbę leczenia przed nasileniem się problemu. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań ogólnych, m.in. badania moczu.

Kiedy wykonać badanie moczu?

Badanie moczu to, obok morfologii krwi, najlepiej dostępne i najpowszechniej wykonywane badanie profilaktyczne. Zaleca się, żeby po ukończeniu dwudziestego roku życia wykonywać je samodzielnie każdego roku, nawet jeśli nie doświadczamy żadnych objawów świadczących o problemach z układem moczowym. Ponadto powinniśmy zdecydować się na wykonanie badania w sytuacji, kiedy zauważymy niepokojące objawy takie jak:

  • Ból podbrzusza i nerek
  • Ból, pieczenie lub szczypanie podczas oddawania moczu
  • Częstsze lub rzadsze niż dotychczas oddawanie moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, trudności i inne zmiany w naszym dotychczasowym trybie oddawania moczu.
  • Obecność krwi w moczu
  • Nienaturalna barwa, nieprzyjemny zapach lub mętność moczu.

Badania należy również wykonać na zlecenie prowadzącego nas lekarza – internisty lub urologa. Warto zdecydować się na ich wykonanie przed wizytą, dzięki czemu przyjmujący nas specjalista będzie mógł od razu postawić diagnozę lub skierować nas na dodatkowe badania.

Jak pobrać próbkę do badania?

Aby uzyskać wiarygodne wyniki badania, kluczowe jest pobranie odpowiedniej próbki. Jak to zrobić?

- W pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny jałowy pojemniczek, który możemy nabyć w każdej aptece – mówi przedstawiciel Centrum Medycznego Med-ExpertPojemnik otwieramy bezpośrednio przed pobraniem oczu i nie dotykamy jego wewnętrznych powierzchni, by go nie zanieczyścić. Przy pobieraniu próbki należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim – mocz do próbki powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że pierwszą dawkę moczu oddajemy do sedesu i dopiero kolejną dawką napełniamy pojemnik. Ma to duże znaczenie, ponieważ w pierwszym strumieniu mocz zmywa bakterie z cewki moczowej, które mogą znacząco zmienić wyniki badania. W środkowym strumieniu bakterii tych nie ma. Kolejna ważna zasada to moment pobrania moczu. Zaleca się pobierać mocz w pierwszej mikcji, a więc rano, od razu po przebudzeniu, zanim zjemy śniadanie i podejmiemy jakąkolwiek aktywność fizyczną. Przed pobraniem należy dokładnie umyć ręce oraz okolice cewki moczowej, by nie zanieczyścić próbki. Kobiety powinny ponadto zwrócić uwagę na to, w którym momencie cyklu miesiączkowego się znajdują – mocz do badań powinien być pobrany najwcześniej trzy dni po zakończonej miesiączce lub najpóźniej trzy dni przed miesiączką. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie leki przyjmujemy. Jeśli badanie wykonujemy na zlecenie lekarza, powinniśmy go o tym poinformować, może on nam wtedy zalecić odstawienie leków na kilka dni przed badaniem.

Szczelnie zamknięty pojemnik z próbką należy podpisać imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia i oddać do wybranego laboratorium.  

Podziel się