Artykuł sponsorowany Badania immunohistochemiczne. Podstawowe informacje

Badania immunohistochemiczne. Podstawowe informacje

Badania immunohistochemiczne polegają na szczegółowej analizie materiału cytologicznego lub histologicznego, który został uprzednio pobrany od pacjenta. Taki rodzaj diagnostyki pozwala ustalić lokalizację ogniska zapalnego, np. miejsca rozwoju nowotworu. Na podstawie tej informacji lekarz specjalista może opracować najlepszy plan leczenia pacjenta.

Na czym polega badanie immunohistochemiczne?

Jak sama nazwa wskazuje, badanie immunohistochemiczne korzysta ze zdobyczy dziedzin takich jak immunologia oraz chemia. Analizie podlega próbka badawcza pobrana od pacjenta – mogą być to komórki (materiał cytologiczny) lub fragmenty tkanek (materiał histologiczny). W materiale poszukuje się antygenów specyficznych dla danego schorzenia. Aby je odnaleźć, specjaliści wykorzystują przeciwciała, które wchodząc w reakcję z antygenami, tworzą kompleksy immunologiczne. Dzięki temu, że tego typu cząsteczki nie rozpuszczają się w wodzie, można je obserwować pod odpowiednim powiększeniem.

Mikroskopowa analiza preparatu odgrywa kluczową rolę. Jednak nie byłaby możliwa gdyby nie zastosowano wcześniej specjalnych barwników. Substancje mają za zadanie oznaczyć miejsca, w których przeciwciało łączy się z antygenem. Podczas badania immunohistochemicznego wykorzystywane są: metale (koloidalne złoto lub ferrytyna zawierająca żelazo), fluorochromy o właściwościach fluorescencyjnych, a także enzymy (fosfataza zasadowa lub peroksydaza).

Przygotowanie próbki składa się z trzech kroków: utrwalenia preparatu, odwodnienia komórek lub tkanki oraz utwardzenia materiału. Aby analiza dostarczyła niezbędnych informacji, każdy etap musi być przeprowadzony z ogromną precyzją.

Kiedy wykonuje się badanie z wykorzystaniem przeciwciał?

Badanie immunohistochemiczne dostarcza wielu informacji – właśnie z tego względu jest stosowane w diagnostyce nowotworów. Pozwala bowiem ocenić, czy pacjent zmaga się z chorobą mającą charakter łagodny, czy złośliwy.

Jak zauważa specjalista w dziedzinie patomorfologii, prowadzący pracownię histopatologiczną Histamed w Gliwicach: Badanie określa tzw. immunofenotyp umożliwiający rozpoznanie białek specyficznych dla danego typu nowotworu. Co więcej, dostarcza informacji na temat miejsca, w którym pojawił się guz. Metoda jest nieocenionym źródłem wiedzy zarówno dla patomorfologa, jak i chirurga oraz onkologa.

Badanie immunohistochemiczne jest również przeprowadzane w celu określenia stopnia wrażliwości komórek lub tkanek na dany lek. Dzięki temu możliwa jest kontrola skuteczności prowadzonej terapii.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas