Artykuł sponsorowany Badania dla osób pracujących na wysokościach - co warto wiedzieć?

Badania dla osób pracujących na wysokościach - co warto wiedzieć?

Osoby, które pragną podjąć pracę na wysokościach, mają obowiązek przystąpić do badań wysokościowych. Do tego typu badań zobowiązani są np. kandydaci do pracy na budowie. Nie ulega wątpliwości, że praca na wysokości jest bardzo niebezpieczna, dlatego mogą ją wykonywać osoby, które przeszły m.in. odpowiednie badania lekarskie. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Przygotowanie do badań

Na badania wysokościowe należy zgłosić się na czczo. Przyszły pracownik będzie miał bowiem badany poziom glukozy we krwi. Dlatego ostatni posiłek należy spożyć nie wcześniej niż 12 godzin przed pobraniem materiału do diagnozy. Podstawą jest także odwiedzenie okulisty, neurologa czy laryngologa. Jeśli przyszły pracownik nie zmaga się z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi oraz wzrok i słuch są w odpowiedniej kondycji, to z pewnością może liczyć na pozytywne orzeczenie. Należy zaznaczyć, że przebieg badań zależy w dużej mierze od wysokości, na której będą wykonywane prace. Warto wiedzieć, że już praca na wysokości powyżej 1 m od podłoża określana jest pracą na wysokości.

Pamiętajmy, że pracodawca nie może udzielić zezwolenia na wykonywanie pracy na wysokościach osobie, która nie przeszła specjalistycznych badań. Złamanie tych zasad może wiązać się z otrzymaniem kary finansowej podczas kontroli.

Noszenie okularów

Ważnym przeciwwskazaniem do zatrudnienia do pracy na wysokościach (powyżej 3 m) są wady wzroku, które wymagają stałego noszenia okularów. Mogą one bowiem spaść w każdej chwili, co przy znacznych wadach wzroku może okazać się zagrożeniem. Co więcej, przy zmianach temperatur szkła kontaktowe parują, co znacznie utrudnia prawidłowe widzenie. W tego typu pracach dopuszcza się natomiast noszenie szkieł kontaktowych, które zwiększają bezpieczeństwo pracownika.

Testy psychologiczne

Gdy prace na wysokości będą wymagały od pracownika szczególnej sprawności psychoruchowej, wówczas konieczne jest wykonanie testów psychologicznych, np. w Poradni medycyny pracy prowadzonej przez Grzegorza Tomczyka w Kołobrzegu. Takie badania oceniają m.in. szybkość reakcji na określone bodźce, a także koordynację wzrokowo-ruchową.

Jak długo ważne są badania wysokościowe? Gdy prace wykonywane będą poniżej 3 m, wówczas badania lekarskie powinny być przeprowadzane co 3-5 lat, natomiast jeśli prace przekraczają zakres 3 m, to badania muszą być wykonywane co 2-3 lata. Warto także zaznaczyć, że osoby, które ukończyły 50 rok życia są zobowiązane przechodzić je systematycznie co roku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas