Artykuł sponsorowany Aparat ortodontyczny ruchomy – zalety i zastosowanie

Aparat ortodontyczny ruchomy – zalety i zastosowanie

Wady zgryzu to problem większości Polaków, a najnowsze badania wskazują, że nawet 60% pacjentów wymaga leczenia ortodontycznego. Problemy te to jednak nie tylko kwestia estetyki, ale także wielu komplikacji zdrowotnych takich jak łamanie się zębów, zaburzenia mowy, a nawet postępujące wraz z wiekiem bóle kręgosłupa. Jednym z popularnych rozwiązań pozwalających leczyć wady zgryzu są ruchome aparaty. Kiedy się je stosuje i jakie mają zalety?

Czym są wady zgryzu?

Wady zgryzu mogą być nabyte lub wrodzone. Pojawiają się już u dzieci i często są efektem błędów jakie popełniają rodzice, np. zbyt długiego pozwalania na używanie smoczka czy nieoduczenia ssania kciuka. W przypadku osób starszych mogą one występować w wyniku zgrzytania zębami, a także wyrzynających się ósemek zaburzających układ szczęk.

Jak zbudowany jest aparat ortodontyczny ruchomy?

Aby ruchomy aparat spełniał swą rolę, musi być dostosowany indywidualnie do wad zgryzu każdego pacjenta. Jest on wykonywany przy użyciu akrylu oraz klamer utrzymujących go na zębach, dodatkowo może być przeznaczony na jedną szczękę (górną bądź dolną), albo do dwóch szczęk. Proces jego projektowania rozpoczyna się od wykonania zdjęcia rentgenowskiego, które odzwierciedla nieprawidłowości w jamie ustnej. Następnie pobierany jest wycisk na bazie którego wykonywany jest ruchomy aparat. Jak przyznaje Jolanta Cygnar z pracowni protetycznej Orto – Dent w Tarnowie, pacjent jest w stanie otrzymać go już na drugiej wizycie, a kolejne konsultacje muszą odbywać się regularnie, przynajmniej co dwa miesiące. Regularne musi być też samo stosowanie ruchomego aparatu, które powinno być każdego dnia kontrolowane przez rodziców.

Aparaty ortodontyczne ruchome – kiedy są stosowane?

Ruchome aparatyzalecane szczególnie w przypadku dzieci od 4 do 12 roku życia, pozwalają bowiem na efektywne korygowanie niewielkich wad zgryzu w miarę wzrostu i rozwoju pacjenta. Cechuje je możliwość samodzielnego zakładania oraz zdejmowania, jednak aby przyniosły efekty, muszą być wykorzystywane zgodnie z zaleceniami specjalisty w zakresie ortodoncji.

Leczenie ortodontyczne przy zastosowaniu ruchomego aparatu, aby przyniosło oczekiwane efekty i uchroniło przed koniecznością zakładania aparatu stałego w przyszłości, powinno być wdrożone jak najszybciej. Dlatego jeśli rodzice zauważą pierwsze oznaki wad zgryzu, muszą natychmiast zgłosić swoje dziecko do specjalisty, który zdiagnozuje problem, a także zaleci stosowny sposób jego leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas