
5 najczęściej występujących chorób wieku starczego
Zdrowie i opiekaIm jesteśmy starsi, tym bardziej podatni stajemy się na różne choroby. Dzieje się tak, ponieważ nasz układ immunologiczny działa mniej efektywnie. Dochodzą do tego również różne zmiany środowiskowe, czynniki genetyczne i prowadzony przez nas tryb życia. Dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci 5 najczęściej występujących chorób wieku starczego. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Inkontynencja, miażdżyca i depresja
Jedną z najczęściej występujących chorób starczych jest inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu. Objawia się ono mimowolnymi wyciekami uryny z pęcherza moczowego. Przypadłość ta dotyka zazwyczaj kobiet i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Miażdżyca należy do chorób przewlekłych układu krążenia. Polega ona na osadzaniu się w ściankach naczyń krwionośnych nadmiaru cząsteczek cholesterolu. Na skutek czego powstaje blaszka miażdżycowa i krew przestaje być swobodnie dostarczana do tkanek. Czynniki, które wpływają na jej rozwój to m.in. brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, nadciśnienie, cukrzyca oraz stres. Specjalistą, który zajmuje się leczeniem tego typu przypadłości, jest np. lekarz Ewa Sawicka prowadząca gabinet geriatryczno-internistyczny.
Kolejną chorobą wieku starczego jest depresja, która objawia się bezsennością, problemami z koncentracją i pamięcią, brakiem apetytu, osłabieniem oraz bólami mięśni. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ może ona prowadzić do prób samobójczych.
Demencja starcza i choroba Alzheimera
Otępienie starcze wiąże się z pogorszeniem funkcji poznawczych i może być wynikiem różnych chorób np. Parkinsona. Do jego objawów zalicza się problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastrojów, urojenia oraz zaburzenia snu, mowy czy orientacyjno-przestrzenne. Natomiast choroba Alzheimera ma charakter neurodegeneracyjny i jest nieuleczalna, a demencja jest jednym z jej objawów. Jeżeli zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, to dzięki wdrożeniu leczenia farmakologicznego można opóźnić jej postępowanie.