Artykuł sponsorowany 5 najczęściej występujących chorób wieku starczego

5 najczęściej występujących chorób wieku starczego

Im jesteśmy starsi, tym bardziej podatni stajemy się na różne choroby. Dzieje się tak, ponieważ nasz układ immunologiczny działa mniej efektywnie. Dochodzą do tego również różne zmiany środowiskowe, czynniki genetyczne i prowadzony przez nas tryb życia. Dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci 5 najczęściej występujących chorób wieku starczego. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Inkontynencja, miażdżyca i depresja

Jedną z najczęściej występujących chorób starczych jest inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu. Objawia się ono mimowolnymi wyciekami uryny z pęcherza moczowego. Przypadłość ta dotyka zazwyczaj kobiet i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Miażdżyca należy do chorób przewlekłych układu krążenia. Polega ona na osadzaniu się w ściankach naczyń krwionośnych nadmiaru cząsteczek cholesterolu. Na skutek czego powstaje blaszka miażdżycowa i krew przestaje być swobodnie dostarczana do tkanek. Czynniki, które wpływają na jej rozwój to m.in. brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, nadciśnienie, cukrzyca oraz stres. Specjalistą, który zajmuje się leczeniem tego typu przypadłości, jest np. lekarz Ewa Sawicka prowadząca gabinet geriatryczno-internistyczny.

Kolejną chorobą wieku starczego jest depresja, która objawia się bezsennością, problemami z koncentracją i pamięcią, brakiem apetytu, osłabieniem oraz bólami mięśni. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ może ona prowadzić do prób samobójczych.

Demencja starcza i choroba Alzheimera

Otępienie starcze wiąże się z pogorszeniem funkcji poznawczych i może być wynikiem różnych chorób np. Parkinsona. Do jego objawów zalicza się problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastrojów, urojenia oraz zaburzenia snu, mowy czy orientacyjno-przestrzenne. Natomiast choroba Alzheimera ma charakter neurodegeneracyjny i jest nieuleczalna, a demencja jest jednym z jej objawów. Jeżeli zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, to dzięki wdrożeniu leczenia farmakologicznego można opóźnić jej postępowanie.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter