Artykuł sponsorowany W jakim celu trymuje się sierść u czworonogów?

W jakim celu trymuje się sierść u czworonogów?

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej psich salonów urody. Niektórzy właściciele tych czworonogów uważają, że korzystanie z tego typu usług, to zwykła fanaberia i niepotrzebny wydatek. Tymczasem właściwa pielęgnacja psiej sierści ma kolosalne znaczenie dla zdrowia zwierzęcia. Nie wszystkie psy wymagają strzyżenia, określonym rasom wystarczy trymowanie. Na czym polega ten zabieg i po co się go wykonuje?

Jakie rasy psów powinno się poddawać trymowaniu?

Trymować można wszystkie psy, które są posiadaczami szorstkiej i grubej sierści o ostrym włosiu okrywowym i miękkim podszerstku. Jak informuje groomer ze SPA dla zwierząt domowych „Selena” – wśród ras, którym rekomenduje się trymowanie, są:

  • Foxterrier,
  • Terier Szkocki,
  • Airedale Terier,
  • West White Highland Terrier,
  • Cairn Terrier,
  • Gryfinik Belgijski,
  • Jamnik Szorstkowłosy,
  • Jack Russel Terrier,
  • sznaucery.

Na zabieg można również zapisać kundelka, którego sierść spełnia wyżej opisane cechy.

Na czym polega trymowanie?

Trymowanie jest dla psa zabiegiem bezbolesnym, a przynajmniej takim być powinno. Usługa polega na usuwaniu martwych włosów okrywowych przy pomocy trymera, kamienia trymerskiego lub specjalnej rękawicy. Jeżeli zwierzę odczuwa dyskomfort przy zabiegu, oznacza to, że wyrywane są żywe włosy, a usługa realizowana jest w sposób nieprawidłowy. Trymowanie sierści zajmuje trochę czasu, ponieważ nie wszystkie włosy znajdują się w tej same fazie wzrostu. W związku z tym doświadczony groomer dzieli zabieg na kilka etapów, zwłaszcza jeśli klientem salonu jest pies wystawowy. Trymowanie sierści należy przeprowadzać regularnie. Cykl życia włosa psa szorstkowłosego trwa 40 dni, a więc warto co dwa-trzy miesiące umówić pupila do psiego fryzjera.

Jaki jest pożytek z trymowania?

Systematyczne usuwanie martwej sierści pozwala rozwinąć się nowym, młodym włosom. W skrajnych przypadkach brak trymowania może prowadzić do chorób skóry, gdyż zalegające, martwe włosy „blokują” wymianę sierści. Ponadto regularne trymowanie zapobiega tworzeniu się kołtunów i ułatwia utrzymanie psa w czystości. Zwierzę nie linieje, dzięki czemu łatwiej zachować porządek w mieszkaniu. Ważną zaletą jest także to, że trymowanie wspomaga prawidłową wentylację psiej skóry i pozwala zachować umaszczenie pupila we wzorowej kondycji.  Przy wyborze psiego fryzjera należy zachować dużą ostrożność. Warto wybierać salony groomerskie, które cieszą się dobrą opinią i zaufaniem klientów oraz które dysponują profesjonalnym wyposażeniem i kosmetykami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas