Materiał Partnera W jaki sposób urządzić klatkę dla chomika?

W jaki sposób urządzić klatkę dla chomika?

Chomik to jedno z najchętniej kupowanych zwierząt domowych. Zanim weźmiemy pod opiekę chomika, musimy wcześniej przygotować miejsce, w którym zamieszka. Urządzenie odpowiedniego miejsca to nie takie proste zadanie, ponieważ musimy zapewnić zwierzęciu strefę aktywności fizycznej, odpoczynku oraz miejsce, w którym będzie jadł. Dzięki odpowiednio wyposażonej klatce chomik będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. Zatem jak urządzić klatkę dla chomika?

Klatka dla chomika – co musi się w niej znaleźć?

Gdy opiekujemy się chomikiem, musimy wyznaczyć mu miejsce, w którym będzie mógł przebywać. Idealnym wariantem jest klatka dla gryzoni. Zanim jednak chomik będzie mógł w niej zamieszkać, konieczne jest wyposażenie jej w odpowiednie elementy. Zapewnią mu one wszystkie niezbędne do życia rzeczy. W klatce powinny znaleźć się przede wszystkim:

  • poidełko
  • karmidełko,
  • domek,
  • kołowrotek i inne elementy do aktywnego spędzania czasu.

Dla chomika warto wybierać poidełka podwieszane, ponieważ do nich nie dostają się żadne zabrudzenia. Z kolei karmidełko, w którym będzie znajdować się jedzenie, powinno być porcelanowe albo gliniane. Nie zaleca się stosowania karmidełek plastikowych, ponieważ chomik z łatwością mógłby je obgryźć. Gryzonie powinny mieć również domek, który będzie ich kryjówką, a jednocześnie spiżarnią. Warto zadbać o to, by był on drewniany i miał wiele otworów.

Chomiki powinny mieć także zapewnione akcesoria niezbędne do wykonywania aktywności fizycznych. Sklepy zoologiczne oferują metalowe kołowrotki, drabinki oraz rurki. Chomiki mogą wtedy się wspinać, bawić się, a jednocześnie dbać o swoje ciało. Istotne jest też to, by zwierzę miało zapewnione miejsce do obgryzania i ścierania zębów. W tej roli świetnie sprawdzą się gałązki drzew owocowych.

Aranżacja klatki dla chomika

Klatka dla chomika powinna być odpowiednio urządzona. Przede wszystkim miejsce, w którym znajdzie się poidełko i karmidełko, musi być ustawione z dala od miejsca, w którym zwierzę będzie się wypróżniało. By odpowiednio zaaranżować klatkę, należy popatrzeć na chomika, gdzie sam zrobił sobie „toaletę”. Z kolei akcesoria służące do zabawy powinny znajdować się w różnych częściach klatki.

Jak wyścielić klatkę?

Równie ważne co urządzenie klatki powinno być jej wyścielenie. Na spodzie klatki zazwyczaj stosuje się trociny. Jednak trzeba mieć na uwadze, by były one dobrej jakości, ponieważ trociny niskiej jakości mogą powodować zakażenie chomika pierwotniakami. W związku z tym trociny powinno kupować się w specjalistycznych sklepach. Te oferuje m.in. Sklep zoologiczny Leoś z Prudnika w województwie opolskim. Warto zapamiętać, że klatka dla chomika nie może być wyścielona piaskiem. Oczywiście w klatce może się on znajdować, aczkolwiek nie na całej powierzchni. Ważnymi elementami są też materiały do budowania legowiska. Mowa tu głównie o wacie dla chomików oraz sianku dla gryzoni, które w tej roli sprawdzają się najlepiej.

Opracowanie:

Podziel się