Artykuł sponsorowany Rodzaje świetlówek

Rodzaje świetlówek

Im większe akwarium i bardziej zróżnicowana flora, tym więcej uwagi musisz poświęcić na dobranie odpowiedniego źródła światła. Jeżeli szukasz sprawdzonego rozwiązania i nie masz czasu na zgłębianie wiedzy o akwarystyce – najlepiej zrobisz wybierając świetlówki. To najczęściej stosowana metoda doświetlania akwariów, która gwarantuje optymalne warunki do wzrostu roślin.

Jakie świetlówki wybrać?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje świetlówek stosowanych w akwarystyce – kompaktowe, liniowe i LED. Świetlówki kompaktowe wyglądem przypominają tradycyjne żarówki, z tą różnicą, że światła nie produkuje w nich żarnik, tylko wyładowania elektryczne, zachodzące pomiędzy elektrodami pokrytymi warstwą aktywną. Świetlówki kompaktowe zmieniają w światło około 25% energii. Ich standardowe gwinty pozwalają oszczędzić na specjalnych obudowach do akwarium. Do wzrostu roślin najlepiej kupować te z oznaczeniami 950 i 965 – ponieważ emitują najwięcej fal czerwonych i niebieskich i mają wysoki wskaźnik oddawania barw na poziomie Ra=90.

Świetlówki liniowe

To zdecydowanie najczęściej polecane źródło światła do akwarium, nie tylko roślinnego. Świetlówki liniowe przetwarzają na światło 35% energii. Wyróżniamy dwa podstawowe modele liniówek – T5 i T8. Najprościej je rozróżnić po ich średnicy – świetlówka T5 to rura o średnicy 16 mm, natomiast T8 ma średnicę 26 mm. Pierwszy typ, chociaż ma niższy numer, powstał później. Charakteryzuje go większa trwałość i mniejsze rozmiary od T8.

Atutem świetlówek liniowych jest zróżnicowana długość emitowanych fal i ich temperatury barwowe, mieszczące się w zakresie nawet do 20000 K. To najlepsze źródło światła dla osób chcących uzyskać szybki i gęsty przyrost roślin. W przypadku świetlówek liniowych (T5 i T8) konieczne będzie jednak zakupienie statecznika, oprawek itd.

Zalety świetlówek T5 w porównaniu do T8:

+ T5 mają mniejsze wymiary,

+ lepszą sprawność,

+ większą moc przy danym wymiarze,

+  produkowane są też w długościach dokładnie odwzorowujących świetlówki T8 15W, 18W, 25W, 30W, 36W i 38W,

+ T5 są zasilane wyłącznie statecznikami elektronicznymi (szybki start i brak efektu migotania świetlówek, ale więcej kosztują).

- Bez względu na to czy zdecydujemy się na świetlówki T5, czy T8 nie powinniśmy zapominać o zamontowaniu w akwarium odbłyśników do świetlówek. Zmniejszają one straty światła w wyniku rozproszenia go wewnątrz pokrywy. Odbłyśnik skupia światło i kieruje je do wnętrza akwarium, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość światła, nawet do 30% - wyjaśnia właściciel sklepu z oświetleniem do akwariów Aqua-Light.

Świetlówki LED

Wiele firm wprowadza do swojej oferty także nowy rodzaj oświetlenia, jakim są świetlówki LED. Polecane są ze względu na ich energooszczędność – mają 33% lepszą sprawność niż świetlówki T5 i długą żywotność dochodzącą do 10 lat, choć w akwarium zaleca się wymieniać je raz na 6 lat.

Niestety koszt zakupu jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych świetlówek liniowych.

Zasadniczą różnicą jest również to, że LED daje światło punktowe (skupione) zamiast rozproszonego, dlatego świetlówka LED składa się z wielu punktów świetlnych. Zdaniem specjalistów światło ledowe ma również bardzo dobry współczynnik przenikania przez słup wody, dlatego moc światła nie maleje tak szybko wraz z głębokością, jak w świetlówkach tradycyjnych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas