Artykuł sponsorowany Jakiego rodzaju pasożyty występują u psów i jak sobie z nimi poradzić?

Jakiego rodzaju pasożyty występują u psów i jak sobie z nimi poradzić?

Udając się na codzienny spacer z psem, niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na naszego pupila. Jednym z nich są różnego rodzaju pasożyty, które możemy podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Niestety, ich szkodliwe działanie może doprowadzić do wielu bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Sprawdzamy, jakiego typu robaki mogą zaatakować naszego psa oraz jak sobie z nimi poradzić.

Pasożyty wewnętrzne

Wśród pasożytów wewnętrznych, które mogą tak naprawdę początkowo bez naszej wiedzy zagnieździć się w układzie pokarmowym naszego psa, wyróżnia się odmiany płaskie oraz obłe. Do zakażenia nimi może dojść tak naprawdę na kilka sposobów. Jaja tych pasożytów znajdują się czasem zarówno w wodzie, jak i pożywieniu. Jednym z najczęściej spotykanych wśród psów pasożytów są tasiemce. Wyróżnia się tutaj tasiemce uzbrojone (Dipylidium caninum) oraz tasiemce bąblowcowe (E. granulosus). Pierwszy z nich może doprowadzić między innymi do wystąpienia alergii, anemii oraz drgawek. Jeżeli chodzi o tasiemca bąblowcowego, to z kolei pasożyt ten znajduje się w jelicie cienkim, gdzie składa jaja zagrażające innym organizmom.

Kolejnym typem psich pasożytów, których wykrywaniem oraz zwalczaniem zajmują się specjaliści z miejsc takich jak Przychodnia Weterynaryjna Marta Jastrzębska z Warszawy, są tęgoryjce. Jest to oczywiście kolejny z przykładów wewnętrznego pasożyta, który przedostaje się do wnętrza organizmu przez skórę. Wędruje on praktycznie po całym organizmie naszego zwierzaka po to, aby ostatecznie przedostać się do jego jelit. Nicienie takie jak glista psia czy też włosogłówka to kolejne bardzo niebezpieczne dla zdrowia psa pasożyty. Obydwa te typy nicieni mogą powodować między innymi znaczną utratę masy ciała, anemię oraz przede wszystkim krwiste biegunki.

Pasożyty zewnętrzne

Tak jak wspomnieliśmy, oprócz psich pasożytów wewnętrznych w kontekście tych zwierząt możemy zetknąć się również z pasożytami zewnętrznymi. Poniekąd mogą być one nosicielami nicieni, tasiemców oraz innych tego typu robaków. Jednym z najbardziej znanych nam typów pasożytów zewnętrznych są pchły, które poprzez ugryzienie doprowadzają do zmian alergicznych oraz wystąpienia chorób takich jak bartoneloza czy tyfus. W kontekście tego typu pasożytów warto również wspomnieć o kleszczach atakujących zarówno nas, jak i psy np. podczas spacerów. Jak dobrze wiemy, kleszcze żywią się krwią i przenoszą choroby, wśród których najpopularniejsza jest borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Do pasożytów zewnętrznych atakujących psy zalicza się również świerzbowce powodujące zapalenie kanału słuchowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas