Artykuł sponsorowany Dlaczego należy kastrować zwierzęta domowe? Porady przychodni Centrum Zdrowia Zwierząt

Dlaczego należy kastrować zwierzęta domowe? Porady przychodni Centrum Zdrowia Zwierząt

Psy i koty to zwierzęta, które najczęściej towarzyszą człowiekowi. W dzisiejszych czasach wiele słyszy się o sterylizacji oraz kastracji, która ma wiele zalet. Miłośnicy zwierząt oraz fundacje podkreślają, że kastrowanie psów i kotów powinno być obowiązkiem każdego właściciela. Nie bez powodu! Czym różni się kastracja od sterylizacji i jakie są zalety tych zabiegów?

Sterylizacja a kastracja

Powszechnie twierdzi się, że terminy kastracja i sterylizacja są używane w zależności od płci zwierzęcia, jednak jest to błąd. Sterylizacja polega jedynie na podwiązanie jajników lub jajowodów. To kastracja polega na usunięciu narządów i tylko ona może uchronić zwierzę przed chorobami. Sterylizacja jest wykonywana jedynie w celach antykoncepcyjnych. Decydując się na tego typu zabieg, warto upewnić się, na czym będzie polegał. W przypadku samców kastracja jest zabiegiem niemal całkowicie nieinwazyjnym i wystarczy niewielkie nacięcie oraz kilka szwów. Zabieg u samic jest nieco bardziej problematyczny, dlatego najlepiej wykonywać go u młodych i zdrowych zwierząt. Kastracja jest bezpieczna zarówno u samców, jak i samic, jeśli jest wykonywana przed odpowiednią osobę. Polecanym weterynarzem jest specjalista z lecznicy Centrum Zdrowia Zwierząt, która znajduje się w Pile.

Zapobieganie chorobom

Poprzez kastrację można zapobiegać wielu chorobom, a wśród najważniejszych można wymienić między innymi:

  • Ropomacicze – jest to ropny stan zapalny macicy i może powodować śmierć samicy.

  • Guz listwy mlecznej – wymaga usunięcia całej listwy mlecznej, bardzo często pojawiają się przerzuty na cały organizm.

  • Rak jąder – w przypadku samców jest to częsta przyczyna przedwczesnego zgonu.

Zwierzęta niekastrowane często cierpią z powodu dużej ilości hormonów płciowych, zwłaszcza samce. Hormony płciowe mają negatywny wpływ na organizm zwierzęcia, a napięcie powoduje przewlekły stres.

Przeciwdziałanie bezdomności

Zdecydowanie jedną z największych zalet kastracji zwierząt jest również przeciwdziałanie bezdomności. Psy i koty trudno upilnować i często rozmnażają się poza kontrolą człowieka. Młode kocięta i szczenięta umierają z powodu chorób zakaźnych, zapełniają schroniska lub trafiają w nieodpowiednie ręce. Rozmnażanie zwierząt powinno mieć miejsce tylko w zarejestrowanych hodowlach, gdzie właściciele wykonują regularne badania swoich pupili i dbają o ich dobrostan. Tak jak w przypadku człowieka, tak również u zwierząt ciąża może być ogromnym obciążeniem dla organizmu. Nie każda samica będzie w stanie ją przeżyć, a kolejne młode zwierzęta to tylko odebranie szansy na adopcję tym, które już zostały powołane na świat.

Doświadczona lecznica zwierząt

Centrum Zdrowia Zwierząt to renomowany gabinet weterynaryjny w Pile. Jest to miejsce, gdzie właściciele zwierząt mogą zawsze liczyć na profesjonalne porady i pomoc w przypadku chorób lub dolegliwości ich pupili. Pogotowie weterynaryjne prowadzi 24 godziny na dobę. Weterynarze z lecznicy są doświadczeni i posiadają bogatą wiedzę na temat różnych gatunków zwierząt oraz ich specyficznych potrzeb zdrowotnych. Zawsze stawiają na pierwszym miejscu dobro pupili. Oprócz tego oferują także różne zabiegi pielęgnacyjne.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas