Materiał Partnera Dlaczego każdy powinien zaczipować swojego zwierzaka?

Dlaczego każdy powinien zaczipować swojego zwierzaka?

Domowe zwierzęta są członkami rodziny, dlatego właśnie powinniśmy jak najlepiej o nie dbać. Jak wiadomo - czasem lubią się one oddalać od domu, przez co bardzo często trudno je odnaleźć. Z tego powodu, że to zdarza się naprawdę często, to coraz więcej właścicieli decyduje się na wszczepienie swojemu pupilowi czipa, dzięki któremu łatwiejsze będzie ustalenie właściciela, jeśli zwierzak zaginie. Dlaczego jeszcze każdy powinien zaczipować swojego pupila? Sprawdź to w naszym artykule!

Na czym polega czipowanie zwierząt?

Z roku na rok coraz więcej właścicieli zwierząt podejmuje decyzje o zaczipowaniu swojego czworonoga. Czip jest niewielkich rozmiarów (wielkość ziarenka ryżu) i posiada unikalny numer - to właśnie dzięki niemu możliwa jest szybka identyfikacja właściciela pupila. Takie małe urządzenie umieszcza się pod skórą zwierzęcia za pomocą strzykawki. Mimo że miejsce wszczepienia mikroczipa nie jest odgórnie ustalone, to większość weterynarzy decyduje się na jego umieszczenie między łopatkami, czy też na szyi, dzięki czemu nie powoduje to dyskomfortu u zwierzaka.

Jeśli nasz zwierzak oddali się zbyt daleko do domu i po prostu zgubi się, to wystarczy, że trafi do jakiegoś gabinetu weterynaryjnego, gdzie zostanie sprawdzone, czy pupil posiada chip. Jeśli okaże się, że tak - to numer czipa zostanie odczytany przez specjalne urządzenie, a następnie zostanie sprawdzona baza danych. To najwygodniejsza i najszybsza możliwa identyfikacja właściciela zwierzaka. W przypadku gdy czworonóg nie posiada chipa, to pozostają jedynie mniej skuteczne sposoby poszukiwania właściciela, które niestety nie zawsze się sprawdzają.

Dlaczego warto zdecydować się na zaczipowanie pupila?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wszczepić swojemu zwierzakowi mikroczip. Jednym z nich jest to, że daje on możliwość szybkiego odnalezienia zaginionego pupila. Mimo że wielu właścicielom może się wydawać, że ich czworonóg nigdy się nie oddali, to życie pokazuje, że nawet najgrzeczniejsze zwierzaki potrafią zbyt daleko się oddalić od domu. Każdego roku w Polsce gubi się tysiące zwierzaków, dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że w przypadku takiej sytuacji odzyskamy naszego pupila, to zdecydujmy się na zaczipowanie zwierzaka. Warto również podkreślić, że czipowanie zwierząt jest także konieczne, jeśli wybieramy się wraz ze zwierzakiem za granicę.

Gdzie możemy zaczipować zwierzaka?

Jeśli podjąłeś już decyzję o zaczipowaniu swojego pupila, to teraz przyszedł czas na znalezienie dobrego weterynarza, który zajmie się wszczepieniem mikroczipa. Warto tutaj zaznaczyć, że jedynie doświadczony weterynarz może wykonać czipowanie. Z taką usługą spotkamy się w Przychodni Weterynaryjnej Janusz Kopacki znajdującej się w Pruszkowie. Zabieg wszczepienia czipa trwa zaledwie kilka chwil i jest praktycznie bezbolesny. Ponadto warto dodać, że koszt takiej usługi waha się w okolicach 100 złotych - jest to niewiele, dlatego warto zadbać o pupila i zdecydować się na taką usługę, która zapewnia bezpieczeństwo.

Podsumowując, każda osoba mająca w domu zwierzaka, powinna zdecydować się na jego zaczipowanie, gdyż jest to bezbolesny i tani zabieg, który zapewnia bezpieczeństwo obu stronom - zarówno właścicielowi, jak i zwierzakowi. Warto tutaj zaznaczyć, że pupil mający czip ma znacznie większe szanse na powrót do domu - w przypadku zaginięcia, aniżeli zwierzak, który tego czipa nie posiada.

Opracowanie:

Kopacki Janusz Przychodnia weterynaryjna

Pruszków , Działkowa 4a

Podziel się