Materiał Partnera Czym należy karmić bojownika japońskiego?

Czym należy karmić bojownika japońskiego?

Bojowniki to rybki, które bardzo często wybieramy jako zwierzątko domowe. Samce są samotnikami, co zdecydowanie ułatwia domowy chów. Wystarczy im nieduże akwarium, odrobina roślinek, kamyczków oraz filtr. Największe wyzwanie może jednak stanowić wybór odpowiedniego pokarmu. Który z dostępnych na rynku rodzajów będzie odpowiedni i zdrowy dla bojownika japońskiego?

Który rodzaj pokarmu będzie najlepszy?

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele gotowych karm, które są dedykowane bojownikom japońskim. Ze względu na szeroki wybór wielu z nas zastanawia się, która z nich będzie odpowiednia dla jego rybki. Należy pamiętać, że każda ma swoje wady i zalety. Gotowe mieszanki są dostępne w płatkach lub granulkach. Płatki ze względy na swoją lekką formę są o wiele łatwiejsze w połknięciu i strawieniu dla małej rybki. Ich minusem jest jednak szybkie opadanie na dno, skąd bojowniki nie lubią jadać. W przypadku granulek – pokarm unosi się dość długo, jednak sporych rozmiarów suche kuleczki nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Wiele bojowników nie potrafi ich spożywać. Zarówno płatki, jak i granulki możemy znaleźć w ofercie sklepu zoologicznego Zoogutek, który mieści się w Szprotawie.

Pokarm żywy – czy warto podawać?

W naturze bojowniki żywią się przede wszystkim larwami owadów, które wpadają do wody lub rozwijają się w niej. Podawanie pokarmu żywego jest najbardziej naturalnym i najzdrowszym rozwiązaniem, lecz nie wszystkie rybki potrafią na niego zapolować. Jeśli decydujemy się karmienie bojownika larwami komarów, warto poobserwować, czy zwierzę radzi sobie z tym zadaniem. Jeśli nie wykazuje zainteresowania, lepszym wyjściem będzie powrót do karmy suchej. Gotowe mieszanki są bogate w witaminy i minerały, dlatego podając je, nie musimy obawiać się o ewentualne niedobory.

Jak często karmić bojownika?

Karmienie rybki to zajęcie interesujące, zwłaszcza dla dzieci. Z tego powodu bardzo często wsypywana jest zbyt duża ilość pożywienia. Niestety, płatki i granulki po czasie opadają na dno, gdzie rozpoczyna się ich stopniowy rozkład. Im mniejsze akwarium, tym bardziej zanieczyszczona będzie woda. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie pożywienia w niewielkiej ilości, dopóki rybka się nie naje, a następnie odłowienie resztek i wyrzucenie ich.

Wybierając karmę, musimy zawsze zwracać uwagę na skład. Z racji tego, że bojowniki są mięsożerne, powinna ona w dużej mierze składać się produktów pochodzenia zwierzęcego. Im więcej chemii zostanie dodanej do pokarmu, tym gorszy wpływ na zdrowie oraz ekosystem akwarium będzie miała.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas