
Czym należy karmić bojownika japońskiego?
Weterynaria i zwierzętaKtóry rodzaj pokarmu będzie najlepszy?
W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele gotowych karm, które są dedykowane bojownikom japońskim. Ze względu na szeroki wybór wielu z nas zastanawia się, która z nich będzie odpowiednia dla jego rybki. Należy pamiętać, że każda ma swoje wady i zalety. Gotowe mieszanki są dostępne w płatkach lub granulkach. Płatki ze względy na swoją lekką formę są o wiele łatwiejsze w połknięciu i strawieniu dla małej rybki. Ich minusem jest jednak szybkie opadanie na dno, skąd bojowniki nie lubią jadać. W przypadku granulek – pokarm unosi się dość długo, jednak sporych rozmiarów suche kuleczki nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Wiele bojowników nie potrafi ich spożywać. Zarówno płatki, jak i granulki możemy znaleźć w ofercie sklepu zoologicznego Zoogutek, który mieści się w Szprotawie.
Pokarm żywy – czy warto podawać?
W naturze bojowniki żywią się przede wszystkim larwami owadów, które wpadają do wody lub rozwijają się w niej. Podawanie pokarmu żywego jest najbardziej naturalnym i najzdrowszym rozwiązaniem, lecz nie wszystkie rybki potrafią na niego zapolować. Jeśli decydujemy się karmienie bojownika larwami komarów, warto poobserwować, czy zwierzę radzi sobie z tym zadaniem. Jeśli nie wykazuje zainteresowania, lepszym wyjściem będzie powrót do karmy suchej. Gotowe mieszanki są bogate w witaminy i minerały, dlatego podając je, nie musimy obawiać się o ewentualne niedobory.
Jak często karmić bojownika?
Karmienie rybki to zajęcie interesujące, zwłaszcza dla dzieci. Z tego powodu bardzo często wsypywana jest zbyt duża ilość pożywienia. Niestety, płatki i granulki po czasie opadają na dno, gdzie rozpoczyna się ich stopniowy rozkład. Im mniejsze akwarium, tym bardziej zanieczyszczona będzie woda. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie pożywienia w niewielkiej ilości, dopóki rybka się nie naje, a następnie odłowienie resztek i wyrzucenie ich.
Wybierając karmę, musimy zawsze zwracać uwagę na skład. Z racji tego, że bojowniki są mięsożerne, powinna ona w dużej mierze składać się produktów pochodzenia zwierzęcego. Im więcej chemii zostanie dodanej do pokarmu, tym gorszy wpływ na zdrowie oraz ekosystem akwarium będzie miała.