Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o cairn terrierach z hodowli Alta Carya?

Co warto wiedzieć o cairn terrierach z hodowli Alta Carya?

Cairn terrier to stara, szkocka rasa psów pierwotnie zabierana na polowania. Ich zadaniem było wypłaszanie z trudnodostępnych miejsc lisów, łasic i borsuków. Obecnie są to przede wszystkim czworonogi do towarzystwa. Nadal jednak odzywa się w nich silny charakter. Dzięki temu mogą uprawiać psie sporty czy też brać udział w konkursach norowców. Czym jeszcze wyróżniają się zwierzaki z hodowli Alta Carya?

Rys historyczny rasy cairn

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zrzesza mniejsze krajowe organizacje i hodowców psów rasowych. Zajmuje się między innymi szczegółowym opisywaniem cech ich wyglądu. W klasyfikacji organizacji znalazły się cairn terriery. Zostały zaliczone do 2 sekcji III grupy FCI. Zajmują w niej miejsce razem z innymi małymi terierami. Warto wiedzieć, że te niewielkie psy są znane od XVI wieku. Pierwsza hodowla jest datowana na 1837 rok, funkcjonowała na wyspie Skye. Pod obecną nazwą rasa funkcjonuje od 1910 roku, dwa lata później uznał ją angielski Kennel Club. Aktualny wzorzec został opracowany w 1987 roku. W Polsce pierwsze cairny uradziły się w 1981 roku. Choć rasa nie należy do najpopularniejszych, psy z rodowodem mają oddanych miłośników.

Wygląd i usposobienie psów rasy cairn terrier

Cairn terriery można uznać z długowieczne psy. Te żywiołowe czworonogi żyją od 15 do nawet 18 lat. I samce i samice dorastają do 28-31 cm w kłębie a ich optymalna waga to 6-7 kg. Nie osiągają, zatem imponujących rozmiarów. Kolejne, charakterystyczne cechy ich wyglądu to:

  • prosty tułów średniej długości z głęboką klatką piersiową,
  • kończyny proste średniej długości i wysoko osadzony, krótki ogon,
  • oczy ciemnoorzechowe, szeroko rozstawione,
  • głowa mała, proporcjonalna, uszy małe, spiczaste i stojące.

Cairn terriery wykształcają gęsty i miękki podszerstek oraz obfity, szorstki włos okrywowy. Dopuszczalne jest umaszczenie jednolicie kremowe, pszeniczne, rudoczerwone, szare lub pręgowane. Występują także czarne znaczenia na kufie i uszach.

Szczenięta cairn terrierów, choć uparte i niezależne szybko uczą się komend i nowych sztuczek. Nie można lekceważyć nauki młodych psów, bo w późniejszych latach pojawią się problemy z posłuszeństwem. Podczas szkolenia opiekun musi wykazywać się konsekwencją, cierpliwością i łagodnością. Więcej o charakterze rasy opowiada przedstawicielka Alta Carya FCI. Specjalistka z hodowli psów rasowych zajmującej się sprzedażą szczeniąt mówi, że:

- Dobrze wychowane cairn terriery są energiczne, towarzyskie i mają radosne usposobienie. Cechuje je pewność siebie i przywiązanie do właściciela. Nie są natrętne, ale nie lubią długiej samotności.

Opisywane psy źle reagują na niedelikatne traktowanie, dlatego też lepiej dogadują się ze starszymi dziećmi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas