Artykuł sponsorowany 4 mity związane ze sterylizacją zwierząt

4 mity związane ze sterylizacją zwierząt

Zabieg sterylizacji polega na usunięciu jajników lub jąder zwierzęcia, pozbawiając go tym samym możliwości rozmnażania. Choć ma wiele zalet, od medycznych po etyczno-społeczne, do dnia dzisiejszego budzi kontrowersje i dzieli społeczeństwo na przeciwników i zwolenników. Wokół samego zabiegu wciąż krąży wiele mitów i błędnych przekonań. Jakie są najczęściej powtarzane?

Sterylizacja to niebezpieczny zabieg - mit

Nic bardziej mylnego. Zabieg sterylizacji przeprowadzony przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii, z zachowaniem wszelkich procedur i zasad bezpieczeństwa, w dobrze wyposażonym gabinecie, takim jak Przychodnia Weterynaryjna lek. wet. Krzysztofa Serwackiego, jest całkowicie niegroźny. Zwierzę wraca do pełnej aktywności już po kilku dniach. Nowoczesne metody znacznie przyspieszyły czas trwania rekonwalescencji i zmniejszyły ryzyko powikłań, ponieważ nacięcie, które wykonuje specjalista jest minimalne. Co więcej, sterylizacja zwierząt nie tylko nie jest niebezpieczna, ale wręcz przyczynia się do dłuższego zachowania zdrowia.

Charakter zwierzęcia zmienia się po zabiegu - fmit

Faktem jest, że wraz ze zmianą w hormonach płciowych po sterylizacji, zwierzęta tracą zazwyczaj skłonność do agresywnych zachowań, związanych z okresem rozrodczym. Samce przestają rywalizować o względy samic, nie dominują się nawzajem i przestają oznaczać swoje terytorium moczem. U suk natomiast, przerwane zostają objawy związane z ciążą urojoną. Wszystkie pozostałe cechy charakteru, instynkty, zachowania i upodobania nie ulegną zmianie.

Każda suka przed sterylizacją powinna, choć raz mieć młode - mit

Nie istnieją żadne przesłanki, mówiące o tym, że suka powinna, chociaż raz w życiu urodzić potomstwo. Każda ciąża to obciążenie dla organizmu zwierzęcia, niesie za sobą ryzyko powikłań, a nawet śmierci. Nie chroni przed żadnymi chorobami, a niechciane mioty zasilają i tak przepełnione schroniska.

Zwierzęta po sterylizacji częściej chorują i tyją - mit

Zabieg sterylizacji zwierząt nie wpływa negatywnie na ich zdrowie czy podatność na choroby. Wprost przeciwnie, dzięki niej mogą żyć dłużej, gdyż zmniejsza się ryzyko powstawania nowotworów układu rozrodczego samic i samców oraz gruczołu mlekowego u samic. Skłonności do nadwagi po zabiegu faktycznie rośnie, ale jest to kwestia odpowiedniej diety oraz dawki ruchu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas