Materiał Partnera Znaczenie kwiatów - jakie kwiaty wybrać?

Znaczenie kwiatów - jakie kwiaty wybrać?

Kwiaty są bardzo uniwersalnym prezentem. Wręczyć je można w ramach prezentu urodzinowego, na święto zakochanych, przyszłym małżonkom czy jako dodatek do gratulacji. Aby uniknąć wpadek, warto poznać mowę kwiatów. Czym jest mowa kwiatów? To sposób wyrażania emocji poprzez dobór odpowiednich roślin. Każdy kwiat ma określoną symbolikę, którą warto znać. Zobacz, jakie znaczenie mają różne rodzaje kwiatów i które rośliny warto wybrać!

Najpopularniejsze kwiaty - ich znaczenie

Jak mówi nam właściciel kwiaciarni Kwiat Miejski, symbolika kwiatów ma bardzo długą tradycję. Już w czasach starożytnych kwiatom przypisywano konkretne symbole - inne kwiaty były wręczane bliskim, inne składano w hołdzie zmarłym, a jeszcze inne były układane przed ołtarzami bóstw. Także później symbolika kwiatów miała ogromne znaczenie, a w XIX wieku powstał termin mowy kwiatów.

Obecnie symbolika kwiatów ma trochę mniejsze znaczenie, ale warto podtrzymać te tradycje! Jaka jest symbolika najpopularniejszych kwiatów?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kwiatów są róże. Utarło się, że są one symbolem miłości i to prawda, ale tylko w przypadku czerwonych róż. Jeśli róże są różowe, to symbolizują wdzięczność, podziw i uznanie, więc doskonale nadają się jako kwiaty wręczone w podziękowaniu. Róże białe oznaczają niewinność, sekret, pokorę i uduchowioną miłość, ale też honor i są symbolem szacunku. Róże żółte są symbolem przyjaźni, radości oraz ciepła, a także mądrości i siły. To doskonały pomysł na prezent na Dzień Matki czy Dzień Babci.

Storczyki to symbol przywiązania, uczuć i związku, więc często są wykorzystywane w bukietach ślubnych. Z kolei frezje to symbol przyjaźni - bukiet z tymi kwiatami można więc wręczyć bliskim nam osobom. Hortensje są znane jako symbol zrozumienia, uczciwości oraz wdzięczności, a pelargonie to symbol szczęścia.

Kolor kwiatów a ich symbolika

Oprócz rodzajów kwiatów floryści zwracają uwagę także na ich kolory. Tworząc bukiet pod uwagę bierze się całość, a nie tylko pojedyncze kwiaty. Jakie znaczenie mają kolory kwiatów?

Kwiaty czerwone to symbol pożądania, namiętności oraz miłości. Bukiety w tym kolorze powinny być zarezerwowane dla najbliższych. Jeśli wybieramy kwiaty w ramach przeprosin lub podziękowania, to warto wybrać kwiaty białe. Z kolei bukiety utrzymane w różowej kolorystyce oznaczają podziw, sympatię i wdzięczność. Fioletowe kompozycje oznaczają smutek, więc są raczej kojarzone z pogrzebami i przykrymi sytuacjami. Dla osób, które przechodzą trudny okres w życiu albo chorują, warto wręczyć niebieskie kwiaty. To kolor przyjaźni, spokoju i przywiązania.

Jak widać, kwiaty mają różnorodne znaczenie. Wybierając odpowiednie rośliny, można dużo przekazać!

Opracowanie:

Kwiat Miejski Jakub Kobberger

Wrocław , Bolesława Chrobrego 17 lok. 1

  • tel. 508 169 903

Podziel się