Artykuł sponsorowany Zasady postępowania w przypadku zagrożenia pożarowego

Zasady postępowania w przypadku zagrożenia pożarowego

Pożar, czyli niekontrolowany proces spalania, zachodzący w miejscu do tego nie przeznaczonym, powstaje najczęściej w wyniku nieostrożnego działania człowieka lub zwarcia w instalacji elektrycznej. Poza szkodami materialnymi, pożar może spowodować powszechne zagrożenie dla życia, dlatego warto zapoznać się z ogólnymi zasadami postępowania w przypadku pojawienia się ognia lub dymu.

Ostrzeżenie innych, telefon i gaszenie

W przypadku zauważenia pożaru, powinniśmy niezwłocznie ostrzec wszystkie osoby, które znajdują się w miejscu zagrożenia. Kolejnym krokiem jest wezwanie straży pożarnej. Dzwoniąc na numer alarmowy (998 lub 112) spokojnie przekazujemy dyżurnemu informacje takie jak: swoje dane osobowe, numer telefonu z którego dzwonimy nazwę i adres obiektu w którym doszło do pożaru oraz czy występuję zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego. Dodatkowo dyżurny może nas dopytać, na którym piętrze pojawił się ogień i czy wiemy, co było przyczyną powstania pożaru. Jeżeli nie zagraża to naszemu zdrowiu, powinniśmy przystąpić do użycia środków gaśniczych, które znajdują się na miejscu - mówi nam przedstawiciel firmy STRAŻAK Piotr Żmuda, Robert Jabłoński z Warszawy. Jeżeli nie będzie nam to zagrażać powinniśmy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym oraz pomóc w ewakuacji osób trzecich. Pamiętajmy, aby działać spokojnie, by nie doszło do powstania paniki.

Przed wystąpieniem pożaru – bezpieczeństwo

Jeżeli chcemy zapewnić sobie większe bezpieczeństwo przed zagrożeniem pożarowym, możemy wykonać kilka prostych kroków. W mieszkaniu, biurze - czy jakimkolwiek innym budynku - możemy zainstalować bezprzewodowe czujki dymu, które odpowiednio eksploatowane ostrzegą nas, jeśli pojawi się pożar. W pozostałych obiektach użyteczności publicznej, czy większych zakładach pracy, sprawdzi się automatyczna instalacja przeciwpożarowa. Większe obiekty powinny być także zaopatrzone w  gaśnice. Wszyscy użytkownicy lokalu powinni zapoznać się z ich działaniem. Ważne jest także przestrzeganie terminów badania sprawności i legalizacja gaśnic, by w chwili zagrożenia była pewność, że taka gaśnica skutecznie zadziała. Należy pamiętać, aby dokonywać przeglądu instalacji elektrycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Nie konserwowana, bądź źle użytkowana instalacja może być przyczyną powstania pożaru. Regularnie sprawdzajmy także domowe źródła ogrzewania i nie zapominajmy o zamawianiu wizyt kominiarza. Dbanie o bezpieczeństwo zawsze powinno być dla nas priorytetem!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas