Materiał Partnera Zalety sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego

Zalety sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego

Ochrona własnego majątku i jego właściwe rozdysponowanie po śmierci możliwe jest dzięki sporządzeniu testamentu. Dokument ten dobrze jest wykonać w formie aktu notarialnego. Ma to wiele zalet – przede wszystkim jest niezwykle bezpieczne i gwarantuje realizację ostatniej woli w sposób zgodny z oczekiwaniami testatora. Jakie dokładnie zalety ma takie właśnie rozwiązanie?

Czy notariusz pomoże przy konstruowaniu testamentu?

Testament, choć nie jest obowiązkowym do sporządzenia dokumentem, daje możliwość określenia, jakie składniki majątku testatora trafią do konkretnych spadkobierców. Bez ostatniej woli przygotowanej w sposób czytelny i jasny, środki przekazywane są tzw. podmiotom ustawowym. Nierzadko jednak są to osoby czy instytucje, jakim spadkodawca nie chce przekazywać elementów swojego majątku. Takiej sytuacji można uniknąć właśnie poprzez wykonanie testamentu.

Dobrym pomysłem jest sporządzenie takiego dokumentu w kancelarii notarialnej. Notariusz jest w stanie pomóc w skonstruowaniu dokumentu, co pozwoli zachować czytelność i ważność ostatniej woli. W tym wypadku następuje weryfikacja tożsamości testatora. Dodatkowo ocenie notariusza podlega samodzielność spadkodawcy oraz umiejętność podejmowania zgodnych ze swoją wolą decyzji odnośnie rozdysponowania majątku po śmierci. Wszystko to sprawia, że główną zaletą przygotowania testamentu notarialnego jest bezpieczeństwo całej procedury i tym samym praktycznie brak szans na podważenie takiego oświadczenia.

Ważność testamentu notarialnego

Jeśli akt ostatniej woli zostanie wykonany w kancelarii notarialnej, testator ma gwarancję, że składniki jego majątku trafią do wskazanych przez niego spadkobierców. Jest tak ze względu na pełne zabezpieczenie dokumentu przez notariusza. Testament trafia bowiem do Notarialnego Rejestru Testamentów, dzięki czemu pozostaje nienaruszony do momentu jego odczytania. W ten sposób spadkodawca może być pewny, że spisane przez niego oświadczenie nie zostanie w żaden sposób zniszczone i tym samym unieważnione.

Jednym ze sprawdzonych miejsc, w których można sporządzić testament, jest Kancelaria Notarialna Jana Grochowicza. Co ciekawe, do momentu śmierci testatora, ostatnia wola w formie aktu notarialnego nie może zostać ujawniona komukolwiek. Zaletą wyboru sporządzania testamentu u notariusza jest też stosunkowo niski koszt takiej usługi. Niewielka kwota pozwala zyskać pełen spokój i pewność, że ostatnia wola zostanie zrealizowana dokładnie w sposób zgodny z oczekiwaniami osoby sporządzającej testament.

Opracowanie:

Kancelaria Notarialna Jan Grochowicz

Bielsko-Biała , Barlickiego 13 lok. 4

Podziel się