Artykuł sponsorowany Zalety drukowania 3D metodą SLA

Zalety drukowania 3D metodą SLA

Drukowanie 3D metodą SLA wykorzystuje do tworzenia żywice światłoutwardzalne oraz proces ich utwardzania. Powstałe wydruki są m.in. gładkie i dopracowane w najmniejszym szczególe. W jaki sposób tworzy się wydruki SLA? Jakie jeszcze zalety przemawiają za skorzystaniem z tej metody? Ponadto, dowiedz się, gdzie najczęściej wykorzystuje się drukowanie 3D metodą SLA.


O co chodzi w metodzie SLA?

Drukowanie 3D metodą SLA opracowała blisko 30 lat temu firma 3D Systems. Stereolitografia, czyli SLA, to pierwsza metoda szybkiego prototypowania, która wykorzystuje do drukowania żywice światłoutwardzalne. Podczas wydruku wiązka lasera wywołuje polimeryzację ciekłej żywicy i tak warstwa po warstwie tworzy się kształt z projektu.

Gdy zostanie wytworzona już jedna warstwa, platforma z laserem zmienia położenie wzdłuż osi Z i jest gotowa do utwardzania kolejnej warstwy. Co ciekawe, do tworzenia wydruku metodą SLA wykorzystuje się struktury podporowe, które rzadko mogą być powodem trudności i zwiększać ryzyko uszkodzenia – podkreśla specjalista z firmy Prodesktop3D z Warszawy.

Zalety drukowania 3D metodą SLA

Drukowanie 3D metodą SLA jest tak popularne, gdyż ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest bardzo skrupulatne odtworzenie zaprojektowanych modeli o gładkiej powierzchni. Wydruk charakteryzuje wysoka precyzja, która umożliwia wykonanie nawet najdrobniejszych detali. Żywica światłoutwardzalna pozwala stworzyć szczegóły rzędu 0,025-0,05 mm. Umożliwia również tworzenie struktur cienkościennych i transparentnych elementów. Warto podkreślić, że właśnie dlatego drukowanie 3D metodą SLA jest tak popularne w branżach takich jak stomatologia, jubilerstwo lub modelarstwo – dla większości metod takie rezultaty są nieosiągalne. Inną zaletą zastosowania właśnie tego rodzaju druku jest łatwość usuwania podpór.

W FDM lub FFF struktury usuwane są zupełnie inaczej, w tej metodzie nie jest to skomplikowane, przez co z pewnością przekonuje to do wybrania właśnie SLA. Kolejnym atutem drukowania 3D metodą SLA jest biokompatybilność żywic. Jeśli zostanie zastosowana do wydruku, to po odpowiednich procedurach (m.in. sterylizacji) mogą być wykorzystywane w branży medycznej, np. podczas operacji chirurgicznych. W ten sposób przygotowane żywice biokompatybilne mogą mieć bezpośredni kontakt z tkanką, nie zagrażając w żaden sposób pacjentowi.

Ponadto, warto również podkreślić, że choć drukarki 3D wykorzystujące do wydruków metodę SLA kosztują więcej od drukarek innego typu, to tylko dzięki nim uzyskuje się tak wzorcowe i precyzyjne efekty. Dodatkowo, choć cena żywic również jest wyższa, to należy pamiętać, że wykorzystywane materiały eksploatacyjne również mają znaczący wpływ na uzyskany efekt końcowy. Dlatego choć drukowanie 3D metodą SLA jest wymagające, to uzyskane wydruki rekompensują wszelkie utrudnienia.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas