Materiał Partnera Wycena samochodu. Co wpływa na wartość auta?      

Wycena samochodu. Co wpływa na wartość auta?      

Profesjonalne wyceny wartości rynkowej pojazdów zazwyczaj nie dotyczą zwykłych transakcji kupna-sprzedaży na rynku wtórnym. Mają jednak ogromne znaczenie podczas rozstrzygania sporów z ubezpieczycielami, ubiegania się o dotacje czy ustalania wartości środków trwałych w przypadku banków, firm i instytucji. Piszemy, co należy uwzględnić, określając wartość rynkową pojazdu oraz kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego. 

Jak ustala się wartość rynkową pojazdu?

Do tego, aby wykonać wycenę samochodu lub innego rodzaju pojazdu, rzeczoznawca musi zgromadzić wiele istotnych informacji. Podstawę stanowią dane widniejące w dowodzie rejestracyjnym, czyli m.in. marka, typ, model, rok produkcji, rodzaj jednostki napędowej itd. Poza tym, bardzo ważnym czynnikiem jest stan techniczny. Aby to ocenić, fachowiec dokładnie sprawdza stan nadwozia oraz wnętrze auta, niezbędne jest też poznanie stopnia zużycia poszczególnych podzespołów i zakres dotychczasowych napraw. Sporo zależy od eksploatacji – przykładowo, auta używane do przewozu osób cechują się większym zużyciem części. Rzeczoznawca bierze też pod uwagę przebieg, liczbę poprzednich właścicieli, pochodzenie i datę pierwszej rejestracji. To jednak nadal nie wszystko. Wartość niektórych pojazdów może zależeć od ich popularności (bardziej cenione są unikaty) czy nietypowej konfiguracji (np. oryginalny tuning). 

Wycena aut zabytkowych

Warunkiem uzyskania tzw. „żółtych tablic” jest wiek pojazdu powyżej 30 lat oraz zakończenie jego seryjnej produkcji minimum 15 lat wcześniej. Konieczne jest także, aby samochód posiadał nie mniej niż 75% pierwotnych części. Auta zabytkowe wycenia się na podstawie:

  • rocznika;

  • rzadkiego występowania;

  • rodzaju, marki i modelu;

  • stanu technicznego.

Eksperci uwzględniają historię danego egzemplarza – im jest ciekawsza i dłuższa, tym lepiej. Szczególnie cenione są auta, którymi jeździły sławne osoby. Wartość pojazdu zabytkowego wzrasta też wraz z zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów.  

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?

Korzystanie z pomocy rzeczoznawcy samochodowego dla osób fizycznych ogranicza się z reguły do kwestii spornych z ubezpieczycielem, postępowań spadkowych czy negocjacji cen pojazdu. Stosunkowo często z usług takich specjalistów korzystają banki, firmy i instytucje państwowe. W takich przypadkach wycena wartości pojazdu jest niezbędna m.in. do:

  • ustalania cen pojazdów pokontraktowych i powindykacyjnych;

  • określania opłat celno-skarbowych;

  • uzyskiwania dotacji;

  • ustalania wartości środków trwałych. 

Eksperci z tej dziedziny zajmują się również autami zabytkowymi i luksusowymi. Usługi rzeczoznawców motoryzacyjnych oferuje EXPERT-NET S.C. Firma specjalizuje się nie tylko w wycenach pojazdów, ale również maszyn i różnego rodzaju urządzeń. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas