Materiał Partnera Walka z pluskwami – zadanie dla specjalistów z branży DDD!

Walka z pluskwami – zadanie dla specjalistów z branży DDD!

Pluskwy domowe to szczególnie uciążliwe pasożyty, które niestety stają się w polskich miastach prawdziwą plagą. Spotkać je można w blokach, kamienicach, hotelach, a nawet biurowcach. Ich ulubionym miejscem bytowania jest zaś łóżko, czyli miejsce spoczynku ludzi. Insekty te atakują bowiem nocą, a żerują na krwi człowieka, pozostawiając swędzące bąble lub nawet wielkie plamy wywołane przez reakcje alergiczne. Jak zatem pozbyć się pluskiew, które odporne są na większość preparatów owadobójczych?

Jak rozpoznać aktywność pluskwy domowej?

Pluskwy domowe zwane są inaczej pluskwami łóżkowymi. Dorosłe osobniki przypominają pestki jabłka i mierzą około 5 milimetrów. Pasożyt ten podczas żerowania jest owalny i płaski, a jego pancerz skutecznie chroni go przed zgnieceniem. Po spożyciu ludzkiej krwi owad znacznie się wydłuża – odwłok rozdyma się i nabiera wyraźnie brunatnego koloru.

Aktywność pluskwy domowej można zaś rozpoznać w różny sposób. Niekiedy wystarczy obserwacja łóżka i jego okolic, a przede wszystkim skrzyni oraz materaca, gdzie pasożyty kryją się podczas dnia. Znaleźć je można także w ramach obrazów, w poduszkach, pod tapetami i listwami, a nawet w gniazdkach elektrycznych. W przypadku pokaźnej kolonii bez trudu można spotkać w takich miejscach wylinki, a także charakterystyczne czarne plamki – wydaloną i przetrawioną krew człowieka. Ją znaleźć można także po nocy na białej pościeli.

Najczęściej domownicy odkrywają jednak, iż ich dom jest zaatakowany przez pluskwy dopiero po stwierdzeniu ugryzień. Są to zazwyczaj trzy punkty w linii prostej lub tworzące trójkąt o znacznym zaczerwienieniu oraz silnym świądzie. Pluskwy gryzą głównie plecy, ramiona, uda i inne silnie ukrwione oraz odkryte podczas snu części ciała.

Jak zwalczyć pluskwę domową?

Pluskwa domowa w drodze ewolucji wykształciła mechanizmy obronne przeciw środkom biobójczym. Wytrzymuje ona nawet niskie i bardzo wysokie temperatury, co szczególnie dotyczy jajeczek. Zarówno one, jak i owad mogą przejść w stan hibernacji trwający długie miesiące. Odtworzenie kolonii po wytępieniu wszystkich osobników prócz pojedynczych pasożytów trwa zaś zaledwie kilka tygodni. Problem z pluskwami zatem ciągle nawraca, spędzając sen z powiek domownikom czy gościom hotelowym. Owady spotkać można nawet w pociągach. Co zatem zrobić, by się ich skutecznie pozbyć?

Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy usług DDD – deratyzacja, dezynfekcja oraz dezynsekcja. Przykładem jest zespół CENTRUS, który przy zwalczaniu pluskiew stosuje zintegrowaną technikę opartą o zamgławianie, ozonowanie, opryskiwanie oraz przede wszystkim parową likwidację owadów w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu nie trzeba pozbywać się materacy, ulubionych koców i poduszek czy innych przedmiotów. Metoda parowania skutecznie niszy dorosłe osobniki oraz ich jajeczka, pozwalając na dobre uwolnić się od małych krwiopijców. Podkreślić jednak należy to, iż firmy usług DDD powinny odwiedzić skażone miejsce przynajmniej 2-3 razy w odstępach kilkutygodniowych. Tylko wtedy można mieć gwarancję, iż kolonia pluskiew nie zostanie na nowo odtworzona. Zlecający musi też zwracać uwagę na to, czy zatrudniona przez niego firma dokonuje wnikliwego rozpoznania terenu. Poszukiwanie miejsc bytowania pluskiew to żmudne, ale konieczne działanie.

Przy odpluskwianiu mieszkania, hotelu czy pociągów dodatkowo najlepsze zespoły DDD oferują pełną dezynfekcję oraz jednoczesne zwalczanie innych nieprzyjemnych insektów np. rybików.

 

Opracowanie:

Podziel się