Materiał Partnera Wady i zalety posiadania szamba ekologicznego

Wady i zalety posiadania szamba ekologicznego

Kanalizacja jest niezaprzeczalnie najwygodniejszym sposobem na pozbycie się nieczystości z gospodarstwa, jednak na niektórych terenach brakuje dobrze rozwiniętych systemów odprowadzania ścieków. W takich przypadkach zmuszeni jesteśmy do zamontowania szamba. Ogromną popularnością cieszą się szamba ekologiczne, którym zwolenników stale przybywa. Przeanalizujmy zatem jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Zalety szamba ekologicznego

Największą zaletą szamb ekologicznych jest ich szczelność.  Są one zazwyczaj budowane z plastiku lub betony, co gwarantuje solidność konstrukcji. Szamba tradycyjne nie są zbyt trwałe, a wersja ekologiczna dodatkowo jest bardzo odporna na wpływ czynników zewnętrznych, jak korozje, czy procesy zachodzące w glebie. Co więcej, samo szambo ekologiczne nie wymaga dużej powierzchni, a wywóz nieczystości można zorganizować w wygodny sposób. “Bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o opróżnianie szamba ekologicznego, jest montaż dodatkowego przewodu do odprowadzania ścieków, którego jeden koniec dostępny jest z ulicy. Oszczędza to sporo zachodu zarówno dla domowników, jak i dla nas. Nie musimy wjeżdżać na teren posesji, niszczyć zieleni, ani dopasowywać się godzinowo pod klienta. Obie strony dużo zyskują.” - mówi specjalista z firmy Maja Usługi Asenizacyjne - Wywóz Nieczystości Płynnych.

Wady szamba ekologicznego

Szambo ekologiczne nie jest jednak rozwiązaniem bez wad. Niezaprzeczalnie, musimy wziąć pod uwagę wyższą cenę budowy takiego zbiornika, w porównaniu do szamba tradycyjnego. Jest to efekt lepszej jakości materiałów oraz solidniejszej konstrukcji. Z racji tego, że zgromadzone tam nieczystości są w niezmienionej postaci przechowywane, a nie oczyszczane, konieczne jest regularne korzystanie z usług asenizacyjnych, co niesie ze sobą ponowne koszty oraz niekiedy może być bardzo uciążliwe. Wszelkie ewentualne wady konstrukcyjne szamba będą skutkować wydalaniem bardzo nieprzyjemnego zapachu oraz przedostaniem się nieczystości poza zbiornik. Istnieje jeszcze jednak kwestia warta uwagi. Budowa szamba ekologicznego wymaga specjalnego uprawnienia, które najłatwiej uzyskać razem z pozwoleniem na budowę domu.

Reasumując, szambo ekologiczne to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy budujemy dom na terenie pozbawionym sieci kanalizacyjnej. Jego konstrukcja pozwala zagwarantować odporność na działania czynników zewnętrznych oraz najwyższą szczelność. Opróżnianie szamba ekologicznego, ze względu na to, że nieczystości są w nim przechowywane w niezmienionej postaci, musi odbywać się stosunkowo często, co może być uciążliwe. Dodatkowo koszt samej budowy jest wyższy niż w przypadku wersji tradycyjnej. Jednak zdecydowanie jest to bardzo dobra inwestycja, którą warto podjąć.

Podziel się