Materiał Partnera W jakich sytuacjach przyda nam się kontener?

W jakich sytuacjach przyda nam się kontener?

Kontener na odpady jest nam potrzebny w czasie prac rozbiórkowych, remontu oraz podczas wyrzucania z domu zużytych mebli i uszkodzonych urządzeń. Przydaje się również wtedy, gdy chcemy pozbyć się odpadów niebezpiecznych, takich jak azbest albo wełna mineralna. Często stajemy przed trudnym wyborem właściwego rozmiaru kontenera. Osoby prywatne przeważnie decydują się na pojemniki mniejsze i średnie. 

Jak dzielimy odpady?

Istnieją trzy rodzaje odpadów poremontowych:

  • Gruz czysty, który składa się zwykle z gruzu betonowego oraz ceglanego, (dopuszczalne zanieczyszczenia w tym składzie to kamienie i ziemia).

  • Gruz zmieszany, w którego skład wchodzą gruz ceglany, beton, kawałki płyt gipsowo-kartonowych, elementy materiałów ceramicznych, siatka montażowa. Pięciu procent pojemności kontenera nie mogą przekraczać styropian, wełna mineralna i szkło. Komponenty, które nie powinny znaleźć się w gruzie zmieszanym to: butelki, odpady niebezpieczne, worki po materiałach budowlanych, opakowania po chemii gospodarczej, szkło butelkowe i opakowaniowe, wiaderka po cemencie i farbach oraz wykładziny i dywany. Jeśli takie zanieczyszczenia jednak się pojawią, gruz zostanie sklasyfikowany jako zanieczyszczony. Obecność odpadów komunalnych i organicznych w ogóle dyskwalifikuje ich z tej kategorii.

  • Gruz zanieczyszczony – poza gruzem zmieszanym do tej kategorii zaliczamy odpady z budowy i rozbiórki, np.  drewno, deski, folię malarską i ogrodową, kartony,  tynki, panele ścienne i podłogowe, futryny, złom. Styropian, szkło i wełna mineralna nie mogą przekraczać pięciu procent. Do tej tej kategorii nie możemy zaliczyć: butelek, odpadów niebezpiecznych, szkła butelkowego i opakowaniowego, opakowań po chemii gospodarczej.

Jaki rozmiar kontenera będzie najkorzystniejszy?

Osoby, które remontują mieszkanie albo przeprowadzają prace rozbiórkowe, zazwyczaj wybierają kontenery o pojemności 5-7 m3. Mniejsze kontenery na odpady przydają się w trakcie transportu ziemi ogrodowej oraz kamieni, a także renowacji małej łazienki. Jeśli posiadamy niewielką ilość gruzu do wywiezienia można wyposażyć się kontener na śmieci o pojemności zaledwie 1m3.

Korzystnym wyborem jest wypożyczenie kontenera, w którym można zmieścić od 5 do 7 m3 odpadów. Taka pojemność wystarczy, aby pozbyć się wszystkich śmieci po remoncie i pracach wykończeniowych. Duży kontener o pojemności 36 m3 jest najczęściej wybierany przez duże spółdzielnie mieszkaniowe.

Przed dokonaniem zamówienia kontenera powinniśmy dokładnie przemyśleć jakie odpady chcemy w nim umieścić. Czysty i zmieszany gruz musi być odseparowany – wyrzucony osobno. To samo dotyczy odpadów mix. Osobny przypadek stanowi również wywóz odpadów niebezpiecznych, np. azbestu.

Gdzie znajdziemy firmę, która specjalizuje się w wywozie odpadów i posiada mnóstwo kontenerów na odpady? Z pewnością świetnym wyborem będzie Zarabski Leszek Zarabski, z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. 

Opracowanie:

Zarabski Leszek Zarabski

Gorzów Wielkopolski , Tkacka 7

Podziel się