Artykuł sponsorowany W jaki sposób postępować po śmierci bliskiej osoby?

W jaki sposób postępować po śmierci bliskiej osoby?

Odejście bliskiej osoby to traumatyczne przeżycie, z którym nierzadko trzeba zmierzyć się dość nagle. W takiej sytuacji ważne jest, by zapewnić sobie jak najlepsze wsparcie. Będzie nim pomoc sprawdzonego zakładu pogrzebowego, który przekaże nam kluczowe informacje odnośnie do postępowania po śmierci np. członka rodziny. Jakie są w takim wypadku nasze obowiązki i co powinniśmy zrobić?

Gdzie należy zgłosić zgon bliskiej osoby?

Śmierć może nadejść w najmniej oczekiwanym momencie. Często staje się to w domowym zaciszu, co dla wielu stanowi ogromną traumę. Należy jednak pamiętać o konieczności powiadomienia odpowiednich organów o zgonie. Przede wszystkim istotne jest wystawienie karty zgonu. Dokument ten uzyskuje się po stwierdzeniu śmierci przez lekarza, którego należy wezwać w takiej sytuacji niezwłocznie. Karta musi być następnie przekazana do urzędu stanu cywilnego w celu uzyskania odpisu skróconego aktu zgonu.

Dopełnienie formalności w tym zakresie jest natomiast niezbędne do organizacji pochówku. Odpis aktu zgonu w wersji skróconej przekazywany jest najczęściej zarządcy cmentarza. Wymaga się go również przy kremacji. Dokument ten umożliwia również uzyskanie zasiłku pogrzebowego z ZUS. Nie musimy jednak decydować się na jego odbiór w formie gotówki. Może on zostać wykorzystany jako rozliczenie z zakładem pogrzebowym. W tym wypadku wszelkie formalności pozostawiamy po stronie organizatora pochówku, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Jak wygląda organizacja pochówku?

Dopełnienie wszystkim formalności związanych ze zgonem bliskiej osoby oraz przetransportowanie jej ciała do kostnicy to etap, po którym należy rozpocząć działania w zakresie przygotowania ceremonii pogrzebowej. Może się ona odbyć zarówno w obrządku religijnym, jak i świeckim. Ważną decyzją jest sposób samego pochowani zmarłej osoby. Coraz częściej wybierana jest kremacja, czyli spopielenie zwłok, a następnie umieszczenie ich w urnie. Tę składa się w typowym grobie wykopanym w ziemi lub w specjalnym kolumbarium.

Zakład pogrzebowy Minos jest w stanie zadbać o kompletne załatwienie wszystkich spraw związanych z pochówkiem bliskiej osoby. Oznacza to nie tylko wsparcie w dopełnieniu formalności, ale również przy organizacji ceremonii, kremacji, wyborze urny bądź trumny, a także transporcie zwłok. Sprawdzone domy pogrzebowe są w stanie sprowadzić ciało zmarłego nawet w momencie, gdy zgon nastąpił poza granicami kraju. Po śmierci bliskiej osoby zdecydujmy się zatem na taką pomoc, co pozwoli nam spokojniej przebrnąć przez ten niezwykle traumatyczny czas.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas