Artykuł sponsorowany Uzdatnianie wody i stosowane metody

Uzdatnianie wody i stosowane metody

Woda to życiodajna substancja, która reguluje procesy chemiczne i biologiczne zachodzące w naturze, a także w ludzkim organizmie. Wykorzystywana jest w przemyśle, budownictwie, a także podczas zwykłych prozaicznych czynności, jak picie kawy, gotowanie, pranie czy sprzątanie. Jej jakość znacząco wpływa na zdrowie społeczeństwa. Woda i instalacja, w której płynie, wzajemnie na siebie oddziałują oraz znacząco wpływają na swoją kondycję. W wielu przypadkach, gdy stan wody nie jest zadowalający stosuje się proces zwany uzdatnianiem. Na czym on polega? Jakimi metodami uzdatnia się wodę?

Na czym polega proces?

Uzdatnianie wody to technologiczne rozwiązania, których celem jest poprawa jakości wody przeznaczonej do spożycia, zgodnie z prawnymi wytycznymi. Jak mówią specjaliści z Ortocal, życiodajna ciecz nigdy nie występuje w przyrodzie w czystej postaci. Zawiera bowiem cenne minerały, ale także szkodliwe związki chemiczne, bakterie i wirusy. Ich wpływ może mieć negatywny wpływ na zdrowie, powodując szereg poważnych chorób. Zanieczyszczenie wody szkodliwymi substancjami odbywa się poprzez prowadzone działania przemysłowe, czyli ścieki, odpady komunalne czy spływy z terenów rolniczych. W zależności od przeznaczenia i składu woda jest oczyszczana w różny sposób. Woda zdatna do picia musi być pozbawiona metali ciężkich, organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń, bakterii i wirusów. Właściwości wody używanej do celów przemysłowych to przede wszystkim miękkość, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie maszyn, zmniejszając ich awaryjność z powodu braku osadzającego się kamienia. Uzdatnianie wody odbywa się przy pomocy chemicznych, mechanicznych lub fizycznych metod.

Metody uzdatniania wody

Bez względu na przeznaczenie i sposoby uzdatniania, w pierwszym etapie woda powinna zostać poddana procesowi filtracji, prowadzona najczęściej na złożach piaskowych lub przy pomocy filtrów mechanicznych. Ich wykorzystanie wiąże się z dostosowaniem odpowiedniego rodzaju filtra do warunków domowych lub przemysłowych. Jak wynika  z opinii specjalistów z Ortocal, woda wydobywana spod powierzchni ziemi, której celem jest dotarcie do naszych domów, zazwyczaj charakteryzuje się nadmierną twardością. Zadaniem zakładów zajmujących się produkcją wody do picia jest zmniejszenie tej wartości poprzez częściowe zmiękczenie lub demineralizację. Zapobieganiu osadzenia się kamienia i korozji służy innowacyjne urządzenie oparte na działaniu ogniwa galwanicznego. Rozwój aglomeracji znacząco przyczynia się do wzrostu liczby wytwarzanych przez ludzi odpadów, których utylizację określają przepisy prawne. Produktem ubocznym działania wysypisk jest odciek, który jest odprowadzany do oczyszczalni i tam dzięki nowoczesnym procesom technologicznym poddawany jest napowietrzeniu, filtracji wstępnej, koagulacji, oczyszczaniu biologicznemu, deamonifikacji oraz odwróconej osmozie. Często stosowane jest również odżelazianie i odmanganianie, czyli pozbawienie wody nieprzyjemnego zapachu, metalicznego posmaku oraz poprawę jej przejrzystości, poprzez redukcję związków żelaza i manganu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas