Artykuł sponsorowany Ustalanie ojcostwa - na czym polega postępowanie sądowe?

Ustalanie ojcostwa - na czym polega postępowanie sądowe?

Ustaleniem ojcostwa interesuje się coraz większa liczba mężczyzn. Wynik postępowania moża być podstawą dla matki dziecka do wniesienia wniosku o przyznanie alimentów na dziecko. W tym poradniku dowiesz się ile trwa postępowanie sądowe w tej sprawie i czy jedynie w taki sposób można dokonać ustalenia ojcostwa.

Ustalenie ojcostwa - prawo

Polskie regulacje prawne określają, iż istnieje kilka możliwości ustalenia ojcostwa. Informacje na ten temat można znaleźć w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, który wyznacza następujące sposoby:

  • domniemanie, że ojcem dziecka jest partner lub mąż matki,
  • uznanie dziecka przez ojca,
  • sądowe ustalenie ojcostwa.

Jak można się domyśleć, pierwszy sposób stosuje się w przypadku pojawienia się dziecka na świecie podczas trwania związku małżeńskiego. Po narodzinach dziecka jego ojciec może złożyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa.

Kiedy można wystąpić z pozwem o ustalenie ojcostwa?

Pozew o ustalenie ojcostwa można wnieść zarówno w przypadku narodzin dziecka poza związkiem małżeńskim, jak również w terminie do 300 dni od jego sądowego zakończenia np. uzyskania rozwodu bądź separacji. Choć przygotować tego typu wniosek można samodzielnie, poleca się w tym celu skorzystać z usług profesjonalnego adwokata.

Powodem może okazać się każda osoba zainteresowana sprawą:

  • matka dziecka,
  • domniemany ojciec - jeśli odebrano mu pełną zdolność do czynności prawnych,
  • dziecko - warunkiem jest pełnoletność,
  • prokurator.

Jak wygląda postępowanie sądowe?

Ustalenie ojcostwa nie musi odbyć się w drodze postępowania sądowego. Warunkiem jest złożenie dobrowolnego uznania ojcostwa, czyli specjalnego oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego. Dokument musi być również poręczony przez matkę. Sytuacja ta odbywa się w przypadku dzieci urodzonych poza małżeństwem. W przypadku braku zgodności rodziców dziecka można również rozpocząć postępowanie sądowe celem ustalenie ojcostwa.

Pozew tego typu należy wnieść do wydziału rodzinnego sądu rejonowego. Wniesienie pozwu o ustalenie ojcostwa jest bezpłatne.

Proces o ustalenie ojcostwa nie różni się szczególnie od tradycyjnej rozprawy sądowej. W trakcie jego trwania matka ma za zadanie udowodnić, iż pozwany mężczyzna jest ojcem dziecka. Jeśli pozwany nie chce uznać dziecka, koniecznym jest udowodnienie przed sądem iż nie on jest jego ojcem. Oprócz tego, podczas rozprawy wskazani świadkowie składają zeznania, a ich słowa są weryfikowane przez sąd.

Ustalenie ojcostwa - badania DNA

Choć w polskim Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym próżno szukać informacji o konieczności przeprowadzenia testów DNA, stanowią one bardzo wiarygodny dowód w sądzie. Badanie DNA jest możliwe do samodzielnego przeprowadzenia. Aby mogło stać się dowodem w sądzie test należy zlecić prywatnie. Jego wynik powinien być opatrzony protokołem pobierania materiału pochodzenia biologicznego, a samo badanie nie powinno być anonimowe.

Jak uzyskać pomoc w ustaleniu ojcostwa?

Prawne ustalenie ojcostwa jest procesem skomplikowanym i wymagającym spełnienia wielu formalności. Aby uzyskać pozytywną opinię sądu warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty z dziedziny prawa rodzinnego. Kancelaria Adwokacka Maria Kowalska-Złamaniec zapewnia kompleksowe usługi związane z prowadzeniem spraw rodzinnych. Wybór kompetentnego przedstawiciela zapewnia pomoc w dopilnowaniu wszelkich formalności oraz terminów. Usługi profesjonalisty mogą więc okazać się niezbędne celem potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas