Artykuł sponsorowany Twarda czy miękka – wybieramy oprawę książki

Twarda czy miękka – wybieramy oprawę książki

Rozważasz samodzielną publikację książki? Nie jesteś pewny, czy wybrać oprawę miękką, czy twardą? Decyzja o wydawaniu własnego dzieła zawsze niesie za sobą wiele obaw. Niedoświadczony wydawca może mieć wątpliwości odnośnie do preferowanej formy publikacji i opłacalności jej wydania. Podpowiemy Ci, co wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnego formatu i dlaczego niektóre dzieła wyglądają lepiej w oprawie miękkiej.

Oprawa twarda czy miękka – co wybrać?

Niektóre gatunki książek są tradycyjnie drukowane w oprawie twardej – zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Przykładowo, jeśli Twoje dzieło dotyczy sztuki, lub zawiera wiele ilustracji, warto rozważyć druk w twardej oprawie. To bardziej estetyczny sposób prezentacji materiału i swoiste zwieńczenie charakteru dzieła. Warto także zaznaczyć, że format, w którym publikujesz, powinien być też dopasowany do działu księgarskiego – jeśli wszyscy Twoi konkurenci wydają książki w miękkiej oprawie, lepiej utrzymać tę konwencję. Pomijając kwestie wizualne i branżowe, oczywiste jest, że siłą przewodnią przy podejmowaniu decyzji będzie sumaryczny koszt przedsięwzięcia. Samodzielne publikowanie w miękkiej okładce jest zawsze tańsze niż druk książki w twardej obwolucie.

Książki w oprawie twardej czy miękkiej?

Jeśli chcesz osiągnąć oczekiwany zysk, powinieneś wziąć pod uwagę marże. Zastanów się, czy jesteś w stanie zapłacić nieco więcej za książkę w twardej oprawie i czy jest szansa na zwrot różnicy w kosztach publikacji? Warto także rozstrzygnąć, czy cena, którą musisz zapłacić za twardą oprawę, sprawi, że Twoje dzieło będzie bardziej konkurencyjne w stosunku do innych książek z Twojego gatunku. Jeżeli nie masz pewności, które rozwiązanie będzie optymalne, zasięgnij opinii pracownika sprawdzonej drukarni, takiej jak Solpress sp. z o.o.

Funkcjonalność – wybór oprawy książki

Sposób, w jaki książka będzie użytkowana przez czytelnika, również może mieć wpływ na to, czy wybierzesz druk w oprawie twardej, czy miękkiej. Przykładowo, jeśli publikujesz książkę kucharską, może się okazać, że twarda okładka będzie praktyczniejszym wyborem i nie ulegnie uszkodzeniu w czasie przyrządzania posiłków. Z kolei, jeśli tworzysz dzieła science-fiction, bardziej funkcjonalnym wyborem będzie książka w miękkiej oprawie – czytelnik bez problemu spakuje ją do torby, plecaka, a nawet schowa do kieszeni. Każdy gatunek literacki rządzi się swoimi prawami, dlatego warto skorzystać z rad doświadczonego introligatora.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas