Artykuł sponsorowany Transport, zbieranie i przetwarzanie odpadów w świetle prawa

Transport, zbieranie i przetwarzanie odpadów w świetle prawa

Odpady to niechciany, ale też nieodłączny towarzysz ludzkości – wytwarzamy je na co dzień w naszych domach, produkujemy wraz z produktami, których potrzebujemy. Bez rozsądnej i sprawnie przeprowadzanej gospodarki odpadami ich ilość wkrótce stałaby się dla nas przytłaczająca. Każdy aspekt zarządzania odpadami – od ich zbierania, przez transport, kończąc na utylizacji i przetwarzaniu – regulowany jest przez wiele przepisów prawnych.

Gospodarka odpadami – podstawa prawna

Głównym aktem prawnym regulującym kwestie gospodarowania odpadami jest ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Nie dotyczy ona jednak wszystkich rodzajów odpadów – gospodarka odpadami takimi jak biomasa, odpady promieniotwórcze czy wycofane z użytku materiały wybuchowe regulowana jest przez odrębne, polskie i europejskie akty prawne, takie jak Umowa Europejska ADR, dotycząca transportu odpadów niebezpiecznych.

Co prawo mówi o gospodarce odpadami?

Gospodarka odpadami to obszar bardzo szczegółowo regulowany przepisami.

Wynika to z faktu, że jest to procedura niezwykle istotna z punktu widzenia dobra społeczeństwa oraz środowiska naturalnego – mówi przedstawiciel firmy Eko-Jumir - Brak stosownych regulacji stwarzałby ogromne zagrożenie, którego przyczyną były m.in. zawarte w odpadach substancje toksyczne. Nieprawidłowe zbieranie, przetwarzanie czy magazynowanie tych mogłoby spowodować, że substancje te przenikają do gleb, a z nich do wód gruntowych.

Transport odpadów – co należy wiedzieć?

Kwestie transportu reguluje 24 artykuł ustawy od odpadach. Stwierdza on między innymi, że transport odpadów powinien odbywać się z użyciem środków adekwatnych dla konkretnego rodzaju odpadów (np. z uwzględnienie zawartości substancji trujących oraz stanu ich skupienia). Ponadto pojazdy wykorzystywane w transporcie powinny być odpowiednio oznakowane i użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Transportu odpadów może podejmować się jedynie przedsiębiorstwo, które dysponuje odpowiednimi dla swojej działalności środkami transportu i uzyskało pozwolenie na działalność od starostwa.

Zbieranie i przetwarzanie odpadów

Podobnie jak w przypadku transportu, również zbieranie i przetwarzanie odpadów wymaga odpowiednich zezwoleń, które wydaje marszałek województwa (m.in. w przypadku gdy zbieranie odpadów może mieć znaczący wpływ na środowisko lub gdy łączna masa wszystkich odpadów przekracza 3000 ton) lub starosta. Artykuł 23, regulujący kwestie zbierania odpadów szczegółowo opisuje procedury, jakim podlega zbieranie odpadów o określonej charakterystyce, m.in. zakaźnych odpadów medycznych lub weterynaryjnych. Przetwarzanie, czyli recykling lub utylizacja odpadów, powinno zgodnie z przepisami przebiegać w ściśle określonych warunkach, aby zapobiegać przedostawaniu się szkodliwych substancji do środowiska naturalnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas