Materiał Partnera Sprzątanie samochodu krok po kroku

Sprzątanie samochodu krok po kroku

Choć może się wydawać, że sprzątanie to sprawa oczywista, jednak prawidłowe utrzymywanie czystości wewnątrz auta jest zadaniem odmiennym od utrzymywania porządku w domu. W czasie jazdy wnętrze samochodu narażone jest na większy kontakt z kurzem i piachem, w zimie wnosi się do środka mnóstwo brudnego śniegu, który topniejąc i odparowując pozostawia tylko brud, a wysokie temperatury latem sprzyjają utrwalaniu plam i zabrudzeń.

Jak sobie poradzić z brudem wewnątrz auta?

Przede wszystkim samochód należy na początku gruntownego czyszczenia dokładnie odkurzyć. Wyjąć dywaniki, wytrzepać, oczyścić z grubszych zanieczyszczeń i dopiero wyssać z nich piach i kurz. Odkurzyć podłogi samochodu, łącznie z wszelkimi zakamarkami, odkurzyć tapicerkę, zwłaszcza materiałową i ściągnąć warstwę kurzu z elementów plastikowych kokpitu. Dopiero wtedy można przystąpić do prania tapicerek.

Zasadniczą sprawą jest to, z czego tapicerka jest wykonana. Inaczej czyści się welur, nieco inaczej porowate i szorstkie materiały z bawełny, a zupełnie inną filozofię ma czyszczenie i zabezpieczanie tapicerek skórzanych. Jak tłumaczy właściciel firmy PPT Król zajmującej się profesjonalnym praniem tapicerek samochodowych i dywanów wnętrze wykonane z tkanin bawełnianych dobrze jest w całości prać tym samym środkiem. Fotele i podłogę należy uprać przy pomocy szczotki, zaś na podsufitkę najlepiej nanieść pianę z pomocą miękkiej ściereczki. Trzeba zwrócić uwagę, by nie namoczyć jej zbyt mocno, ponieważ może pod wpływem ciężaru odpaść. Oczywiście przed praniem całościowym należy usunąć większe zabrudzenia miejscowe, ostrożnie wcierając w nie pianę wytworzoną na detergencie rozmieszanym z wodą. Do prania tapicerek z tkaniny dobrze jest używać odkurzacza piorącego, który dokładnie wysysa wilgoć z wnętrza foteli.

Przy praniu tapicerki skórzanej należy zachować ostrożność, aby jej nie uszkodzić. Używa się do tego specjalnych mleczek i gąbki lub szmatki, jedynie większe zabrudzenia można czyścić delikatną szczotką. Po umyciu tapicerki dobrze jest natrzeć ją specjalnym mleczkiem konserwującym lub kremem. Skóra potrzebuje takich zabiegów, by utrzymać miękkość i sprężystość przez długi czas użytkowania.

Czyszczenie kokpitu i szyb

Plastiki czyści się preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi. Profesjonalne firmy sprzątające samochody kupują takie preparaty w stanie mocno skoncentrowanym i rozcieńczają je wodą w zależności od stopnia zabrudzenia wnętrza. W sprzedaży detalicznej takie środki dostępne są zazwyczaj już w formie rozrobionej. Zabrudzenia na gładkich powierzchniach można usunąć szmatką zamoczoną w takim preparacie, zaś do materiałów porowatych lepiej użyć gąbki, lub nawet miękkiej szczotki, która lepiej dotrze do zagłębień. Po wyschnięciu lub dokładnym wytarciu plastików dobrze jest je zakonserwować płynem z dodatkiem silikonu lub wosków, dzięki czemu materiał będzie odpowiednio nawilżony, a poza tym utworzy się na nim powłoka antystatyczna, która zapobiegnie osiadaniu kurzu. Do mycia szybki tablicy zegarów oraz wewnętrznej strony szyb samochodowych należy użyć płynu do szyb, który nie pozostawia smug, dobrze jest też wykorzystać do tego celu ściereczkę z mikrofibry. Do innych delikatnych powierzchni można użyć żelu przeznaczonego do czyszczenia telewizorów LCD i również szmatki z mikrofibry.

Takie solidne czyszczenie auta dobrze jest wykonać co parę miesięcy, zwłaszcza po zakończeniu sezonu zimowego i letniego. A przynajmniej raz w tygodniu po prostu odkurzyć samochód w środku, aby usunąć gromadzący się wewnątrz brud, kurz i piasek.

Podziel się