Materiał Partnera Śmierć bliskiej osoby – co zrobić w pierwszej kolejności?

Śmierć bliskiej osoby – co zrobić w pierwszej kolejności?

Śmierć bliskiej nam osoby, nawet jeśli długo leczona była paliatywnie, zawsze jest wstrząsem dla rodziny. Nikt nie jest przygotowany psychicznie na odejście ukochanej matki, ojca, dziadka, babci, a tym bardziej własnego dziecka. Niestety czas żałoby dla rodziny nie nadchodzi szybko. Musi ona zająć się bowiem organizacją pogrzebu. Co zatem należy zrobić w pierwszej kolejności po śmierci bliskiej osoby?

Śmierć w domu – jakie kroki poczynić?

W przypadku kiedy nasz bliski umrze w domu, przede wszystkim należy zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Wybieramy oczywiście jeden z dwóch ogólnopolskich numerów alarmowych: 999 lub 112. Dlaczego wezwanie pogotowia jest ważne nawet wtedy, jeśli jesteśmy pewni zgonu? Przede wszystkim dlatego, że oficjalne orzeczenie może wydać tylko uprawniony do tego lekarz. To on wydaje również kartę zgonu, która ważna jest do załatwiania kolejnych działań administracyjnych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Karta zgonu jest bezsprzecznie ważna przy organizowaniu pochówku oraz przy ubieganiu się o tzw. zasiłek pogrzebowy.

Pogotowie pogrzebowe całodobowe

Według statystyk śmierć naszych bliskich najczęściej nadchodzi wieczorem, późną nocą bądź wczesnym rankiem. To między innymi dlatego w Polsce działają pogotowia pogrzebowe, które są rozszerzeniem usług zakładów pogrzebowych. Tego typu firmy pomagają rodzinom zmarłym w szybkim organizowaniu pochówku, we wszelkich sprawach urzędowych, a także w najważniejszej w pierwszej kolejności czynności. Jest nią przetransportowanie zwłok do chłodni domu pogrzebowego. Lekarz po wystawieniu karty zgonu, a także jego załoga karetki nie zajmują się tego typu przewozem. Aby zatem nie czekać do rana i w szacunku rozpocząć przygotowanie zwłok do pogrzebu, należy właśnie zgłosić się do firmy funeralnej 24h.

Czy dom pogrzebowy może stać się reprezentantem rodziny?

Wiele rodzin po śmierci swojego bliskiego wolałaby spędzić czas na modlitwie i zadumie. Żałoba jest ważna dla pogodzenia się ze stratą i kruchością ludzkiego istnienia. Niestety załatwianie spraw w urzędach, kościołach, krematoriach i na cmentarzach nie pomaga w wyciszeniu się. Często przysparza więcej stresu. To dlatego dzisiaj rekomendowane są kompleksowe usługi funeralne, które oferują takie zakłady jak firma pogrzebowa PYSZNY z Radlina.

Takie domy pogrzebowe stają się swoistym reprezentantem rodziny. Ważne jest jednak to, aby wraz z pracownikiem zakładu ustalić zakres współpracy i przygotować stosowane upoważnienia, które będą respektowane w USC, w kancelariach parafii czy w nekropoliach i kolumbariach. Dobra firma pogrzebowa pomaga również w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego

Opracowanie:

Podziel się