Materiał Partnera Rzetelna wycena z Biurem Szacowania Nieruchomości Czyżewska Teresa

Rzetelna wycena z Biurem Szacowania Nieruchomości Czyżewska Teresa

Jeśli chodzi o wycenę nieruchomości, to ta przybiera rozmaite formy w zależności od okoliczności. Gdy jednak musimy dysponować dokumentem o wadze urzędowej, koniecznością będzie wykonanie tzw. operatu szacunkowego. Odpowiedzialny za jego sporządzenie jest rzeczoznawca majątkowy posiadający niezbędne uprawnienia zawodowe do określenia wartości domu, mieszkania,  lokalu o charakterze użytkowym czy budynku gospodarczego.

Odpowiedzialne zadanie

Jak podkreśla działające na terenie województwa lubelskiego Biuro Szacowania Nieruchomości Czyżewska Teresa, operat szacunkowy można śmiało nazwać swoistym kompendium wiedzy na temat danych działek bądź obiektów. Określenie to nie jest przypadkowe, gdyż dokument zawiera bowiem bardzo szczegółową analizę zarówno ich cech fizycznych, jak i stanu prawnego potrzebnych do dokładnej wyceny.

Powyższe biuro rzeczoznawców opracowuje operaty w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz standardami zawodowymi, uwzględniając również stanowisko ekspertów. Pracownikom tej renomowanej firmy zależy na rzetelnym i terminowym wykonywaniu zadań, dzięki czemu zyskała ona całe grono usatysfakcjonowanych klientów. Operat szacunkowy należy rozróżnić od nieformalnych opinii pozbawionych wartości prawnej. Chociaż zebranie wszystkich danych wymaga dużo czasu, a także poświęcenia, doskonale rozumiemy zleceniodawców, starając się przygotować dokument jak najszybciej z najwyższą dozą precyzji – tłumaczy przedstawiciel biura istniejącego na rynku od 1997 r.

Operat szacunkowy sporządza się zawsze w formie pisemnej i nikogo nie powinien dziwić fakt, że jego postać zawsze jest taka sama. Ma to związek z ujednoliceniem dokumentu, czyli krótko mówiąc, bez względu na osobę dokonującej czynności, należy bezwzględnie zawrzeć w nim przewidziane prawnie elementy. W operacie nie może zabraknąć, chociażby przyjętej podstawy i zakresu formalnej wyceny, wskazania wybranych metod szacowania, podania źródeł uzyskanych informacji czy daty obliczenia wartości analizowanej nieruchomości.

Kiedy wymaga się sporządzenia operatu?

Opracowanie tego typu dokumentu potrzebne jest nie tylko przy przetargach bądź transakcjach kupna/sprzedaży budynków i działek o zdywersyfikowanym przeznaczeniu. Operat szacunkowy często sporządzamy dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych. Sprawdzamy zatem, czy kwota pożyczki, którą są zainteresowani klienci instytucji, nie przewyższa wartości danej nieruchomości.  Na tym jednak wykorzystanie operatu szacunkowego się nie kończy. Przydaje się on ponadto w celach ubezpieczeniowych bądź gdy następuje oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Dokument pozwala również między innymi ustalić wysokość odszkodowań bądź podatku od spadków lub darowizn. Jak widać, operat szacunkowy jako dokument urzędowy jest wymagany w naprawdę wielu sytuacjach. Bez względu na to, czy zgłaszają się do nas klienci indywidualni, czy biznesowi, mogą oni liczyć na solidnie wykonaną pracę za rozsądną cenę – informuje Biuro Szacowania Nieruchomości Czyżewska Teresa.

Opracowanie:

Biuro Szacowania Nieruchomości Czyżewska Teresa

Wojciechów-Kolonia Piąta 53

  • tel. 501 726 025

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas