Artykuł sponsorowany Różnice między upadłością likwidacyjną a układową

Różnice między upadłością likwidacyjną a układową

Zdarza się, że firma jest niewypłacalna, co niestety wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Należy do nich przede wszystkim postępowanie upadłościowe opisane w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze. Jest ono prowadzone na dwa sposoby – likwidacyjny i układowy. W pierwszym przypadku firma zostaje zlikwidowana, w drugim natomiast dłużnik może kontynuować działalność, jeśli spełni określone warunki. Jakie?

Upadłość układowa – co musisz o niej wiedzieć?

Chociaż celem upadłości likwidacyjnej i układowej jest spłata zadłużenia wobec wierzycieli, sposób postępowania w ich przypadku przebiega zupełnie inaczej. Wielu przedsiębiorców bardzo ceni możliwości upadłości układowej, która nie kończy się zamknięciem firmy. To swojego rodzaju porozumienie, gdyż właściciel może kontynuować prowadzenie działalności mimo wszczętego postępowania.

- Upadłość układowa nie tylko umożliwia przetrwanie firmy, ale też odciąża członków zarządu od odpowiedzialności osobistej. W jej przypadku najważniejsze jest to, by zaspokoić potrzeby wierzycieli bez konieczności likwidacji majątku. Zawarcie układu jest jednak tylko możliwe, jeśli zostanie on zaakceptowany przez wspomnianych wierzycieli. Musi je także zatwierdzić sąd – mówi specjalista z kancelarii Ekonomiczno-Prawnej w Warszawie.

W efekcie przedsiębiorca spłaca zadłużenie bez zbytniego obciążenia się miesięcznymi ratami i odsetkami. Zyskuje on dodatkowy czas, który pozwala mu pozbyć się długów zgodnie z zatwierdzonym układem. Firma funkcjonuje więc dalej w obrocie gospodarczym, zostaje jednak objęta ścisłym harmonogramem spłaty. Jeśli właściciel chce, by jego działalność przetrwała, powinien wystąpić z wnioskiem o uzyskanie upadłości układowej.

Upadłość likwidacyjna – czyli jaka?

Upadłość likwidacyjna należy do bardziej radykalnych działań, które wiążą się ze sprzedażą majątku dłużnika. Na drodze sprzedaży zostają zaspokojone roszczenia wierzycieli. Następnie zarząd przejmuje syndyk masy upadłościowej. Zadłużony przedsiębiorca traci majątek i nie może już zarządzać swoją działalnością. Po zakończeniu postępowania firma przestaje istnieć.

Chociaż o formie postępowania upadłościowego decyduje sąd, przedsiębiorca może zwiększyć swoje szanse na uratowanie firmy. Przede wszystkim powinien złożyć wystarczająco wcześnie odpowiedni wniosek oraz skontaktować się z profesjonalną kancelarią ekonomiczno-prawną. Tacy specjaliści zajmują się restrukturyzacją zadłużenia firm oraz fachowym doradztwem i pomocą w sprawie postępowania upadłościowego. Wsparcie ekspertów jest bardzo cenne, gdyż dzięki niemu dłużnik może wyjść z opresji obronną ręką.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter