Artykuł sponsorowany Radca prawny Jóźwiakowska Aneta – usługi w zakresie prawa spadkowego

Radca prawny Jóźwiakowska Aneta – usługi w zakresie prawa spadkowego

Sprawy z zakresu prawa spadkowego to nie tylko dziedziczenie i podział spadku. Bardzo często dotyczą one również pomocy przy sporządzeniu testamentu, zachowku oraz odwołania od decyzji wydanej przez sąd. Z naszego artykułu poznasz najpopularniejsze usługi świadczone przez radców prawnych w tym zakresie, a także dowiesz się, kiedy obowiązuje dziedziczenie ustawowe, a kiedy testamentowe!

Prawo spadkowe – jakie usługi są świadczone w tym zakresie?

Aby testament był ważny i nikt go nie podważył po śmierci spadkodawcy, musi zostać przygotowany zgodnie z obowiązującymi regułami. Aktualne przepisy dotyczące prawa spadkowego znają tylko fachowcy, czyli adwokaci i radcy prawni. Dlatego też jedną z usług, jaką świadczy Radca prawny Jóźwiakowska Aneta, jest pomoc w sporządzeniu testamentu. Oprócz tego w ofercie kancelarii znajdziesz:

  • doradztwo i pomoc dotyczącą stwierdzenia nabycia spadku,

  • prowadzenie spraw o uchylenie lub zmianę orzecznictwa o stwierdzeniu nabycia spadku,

  • przygotowanie i przeprowadzenie postępowania spadkowego, 

  • podział majątku według dziedziczenia ustawowego i testamentowego.

Dziedziczenie ustawowe, a testamentowe

Pierwszeństwo ma zawsze dziedziczenie testamentowe, a sytuacje, które uniemożliwiają zastosowanie się do ostatniej woli zmarłego to brak testamentu, utrata jego ważności lub odmowa przyjęcia spadku przez wszystkich spadkobierców, którzy zostali ujęci w dokumencie. Ponadto spadku nie mogą przyjąć osoby, które dopuściły się czynu karalnego na rzecz osoby zmarłej, a także skłoniły ją do stworzenia testamentu na swoją korzyść.

Co więcej, istnieje możliwość przejęcia poszczególnych składników majątku przez wskazane osoby, nawet te niespokrewnione ze zmarłym. W przypadku dziedziczenia ustawowego to rodzina ma pierwszeństwo i na jej członków przechodzą prawa i obowiązki majątkowe. Na pierwszym miejscu znajdują się dzieci i małżonek, druga grupa obejmuje małżonka i rodziców zmarłego, trzecia dziadków, a czwarta pasierbów. Zdarzają się sytuacje, kiedy osoba zmarła nie ma nikogo z tych osób, albo każdy z nich odmówił przyjęcia jej majątku, wtedy to gmina otrzymuje spadek. 

Warto zaznaczyć, że spadkobierca ma 6 miesięcy od momentu otwarcia spadku na podjęcie decyzji o jego przyjęciu bądź też odmowie. Skonsultowanie się z radcą prawnym pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania i uniknięciu przejęcia długów spadkowych!

Opracowanie:

Radca prawny Jóźwiakowska Aneta

Lublin , Prezydenta Gabriela Narutowicza 16 lok. 4

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas