Materiał Partnera Proces usuwania materiałów azbestowych

Proces usuwania materiałów azbestowych

Jeszcze do niedawna azbest był jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów na pokrycia dachowe. Doskonale spełniał swoją rolę, ale okazało się, że ma bardzo negatywny wpływ na organizm ludzki. Z tego powodu należy usunąć dachy wykonane z azbestu. Jak to zrobić i jakie efekty dla naszego zdrowia może wywołać niedostosowanie się do ustawy zakazującej jego stosowanie?

Dlaczego stosowano azbest?

Azbest stosowano głównie z tego powodu, że był materiałem bardzo odpornym zarówno na mróz, jak i wysokie temperatury. Nie groził mu ogień ani korozja. Te atuty sprawiły, że wręcz świecił triumfy i był powszechnie stosowany. Ponadto, można go było bez problemu łączyć z innymi tworzywami, był elastyczny i odporny na ścieranie. Pod koniec lat 90-tych XX wieku weszła w życie ustawa, w której zabroniono jego dalszego użytkowania. Po latach bowiem okazało się, że wywierał niezwykle szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Zły wpływ azbestu na zdrowie

Azbest przede wszystkim może powodować raka – przestrzega nasz rozmówca z firmy ZDG. Jego szkodliwość jest wynikiem włóknistej struktury. Włókna są bardzo cienkie, cieńsze nawet od włosów ludzkich i mają charakterystyczne zakrzywienia. To właśnie dzięki nim mogą zaczepić się w płucach bądź oskrzelach, powodując niebezpieczne zmiany chorobowe, a w ostateczności – nowotwór układu oddechowego. Nie tylko przebywanie w domu a dachem azbestu zagraża zdrowiu, ale również usuwanie tego materiału. Dlatego do zdejmowania i składowania materiałów azbestowych powinno się wynajmować specjalne firmy.

W jaki sposób usunąć azbestowy dach?

Proces usuwania materiałów azbestowych polega na zdejmowaniu do z budynków mieszkalnych w odpowiednich ubraniach ochronnych. Mowa tutaj nie tylko o specjalnych maskach, ale również kombinezonach, odpowiednich rękawicach i butach z zalecanym pokryciem. Również domu znajdujące się obok muszą być należycie zabezpieczone, główną uwagę zwracając na okna. Kiedy materiały azbestowe zostaną usunięte, konieczne jest skontrolowanie poziomu stężenia azbestu w powietrzu.

Podziel się