Materiał Partnera Porządek organizacji pochówków przez zakłady pogrzebowe

Porządek organizacji pochówków przez zakłady pogrzebowe

Organizacja pogrzebu to zadanie wymagające empatii i delikatności potrzebnych do należytej obsługi rodziny i bliskich zmarłego. W tym traumatycznym dla nich czasie konieczność załatwienia wszystkich formalności związanych z pochówkiem może się czasem wydawać czynnością przerastającą ich możliwości w tej trudnej chwili. Do obowiązków wynajętego zakładu pogrzebowego należy zapewnienie, aby wszystkie etapy ostatniej posługi przebiegały sprawnie i w możliwie najmniejszym stopniu ingerowały w czas pożegnania zmarłego przez najbliższych.

Standardowy zakres usług

Uniknięcie konieczności wynajmowania kilku firm do obsługi pogrzebu to już połowa sukcesu. Na rynku można znaleźć zakłady pogrzebowe mające w swojej ofercie kompleksowe usługi pogrzebowe pozwalające na załatwienie wszystkich formalności oraz zapewnienie asysty na każdym etapie pochówku. Powierzenie wszystkich obowiązków związanych z organizacją pogrzebu musi opierać się na sprawdzeniu przedsiębiorstwa pogrzebowego, jego zaplecza, kadry i doświadczenia. Warto sprawdzić czy dany zakład wykonuje wypełnianie formularzy dla ZUS i USC, czy posiada własną chłodnię a także kaplicę modlitewną. Do standardowego wyposażenia muszą należeć karawany, wybór trumien i urn oraz urządzenia kremacyjne w przypadku całopalenia zwłok oraz personel pochówkowy. Niektóre domy pogrzebowe, jak na przykład Brost z Radomia, mogą również sprowadzić zwłoki z zagranicy w przypadku wystąpienia takiej okoliczności. Poniżej zamieszczamy skrócony harmonogram standardowej kolejności wykonywanych czynności przez zakłady pogrzebowe świadczące komplet usług pochówkowych.

Kolejność usług

Pierwszą czynnością jest wystawienie aktu zgonu przez lekarza, a następnie zgłoszenie tego faktu do ZUS i UCS. Należy również powiadomić zakład pracy w którym zmarły był zatrudniony a wybranemu zakładowi pogrzebowemu przedstawić dokument potwierdzający tożsamość denata oraz osoby zlecającej usługę pochówku. Transport zwłok do chłodni oraz ewentualne balsamowanie zwłok poprzedzają kluczową rozmowę z pracownikiem domu pogrzebowego na temat oprawy i przebiegu uroczystości pogrzebowych oraz doboru trumny lub urny. W przypadku pochówku religijnego należy również uzgodnić z hierarchą danego obrządku uroczystość kościelną w kościele oraz na cmentarzu. Uzgodnienie harmonogramu pogrzebu, wywieszenie nekrologów, ostatnie pożegnanie ze zmarłym oraz organizacja transportu ciała zmarłego i gości do kościoła a następnie na cmentarz lub do krematorium zamykają listę czynności pogrzebowych. Dobre zakłady pogrzebowe sprawdzają po zakończeniu pochówku, czy wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami rodziny zmarłego i oferują ewentualną pomoc w zakupie nagrobka i jego montażu.

Opracowanie:

Brost Kompleksowe Usługi Pogrzebowe

Radom , Wałowa 1b

Podziel się