Artykuł sponsorowany Popularne sukulenty. Jak o nie dbać?

Popularne sukulenty. Jak o nie dbać?

Sukulenty to grupa roślin, która do prawidłowego funkcjonowania ma niewielkie wymagania. Dzięki łodygom, liściom i korzeniom magazynują wodę, co sprawia, że nie jest konieczne częste ich podlewanie. Mówi się, że te wiecznie zielone kwiaty są idealne dla zapominalskich i tych którzy nie mają doświadczenia w pielęgnacji roślin. Sukulenty są wyrozumiałe i będą rosły nawet w trudnych warunkach.

Kilka słów o sukulentach

Należą one do kserofitów, które naturalnie przystosowane są do życia w miejscach suchych i gorących, czyli tam gdzie ilość wody jest znacznie ograniczona, np. na pustyniach, wydmach, półpustyniach czy skałach. Zwane inaczej gruboszowatymi, ze względu na to, iż te części, które gromadzą wodę, są grube i mięsiste. Wśród sukulentów można wyróżnić ich 3 rodzaje:

  • Pędowe – przedstawicielami tej grupy są przede wszystkim rośliny kaktusowate. W ich przypadku woda gromadzona jest w zgrubiałych łodygach. Ich liście przybierają formę cierniowatą. Można je spotkać na pustynnych terenach Ameryki.
  • Liściowe – jedne z najpopularniejszych. Pokryte są powłoką przypominającą wosk, fachowo nazywaną kutykulą, co zapobiega odparowywaniu wody przez liście. Rozległe korzenie umożliwiają szybki pobór wody z ziemi. Do tej grupy należą agawa, aloes. Ich miejscem występowania jest Afryka.
  • Korzeniowe – magazynują wodę w korzeniach. Charakterystyczne dla korzeniowych są niektóre szczawiki i pelargonie.

Ze względu na swoją mrozoodporność m. in. rozchodniki i rojniki często wykorzystywane są na ogrodowych skalnikach. Jak mówi Justyna Fuchs prowadząca własną kwiaciarnię hodować można je także w domu, zapewniając im duże nasłonecznienie. Trzeba jednak uważać z podlewaniem. Lepiej zapomnieć, niż podlać dwa razy. Nadgorliwość w tym przypadku nie przyniesie korzyści. Ziemia w doniczce nie może być stale wilgotna, czasami warto pozwolić jej przeschnąć. Dlatego nawadnianie latem, czyli w okresie ich wzrostu, powinno odbywać się nie częściej niż raz w tygodniu. Zimą natomiast raz w miesiącu. Sukulenty, wbrew powszechnie panującej opinii, wymagają odpowiedniego podłoża. Ziemia powinna mieć kwaśne pH, być lekka i przepuszczalna, by umożliwić roślinie odparowanie zbyt dużej ilości wody, która z kolei może prowadzić do gnicia korzeni sukulenta. Uniwersalną ziemię do kwiatów warto wspomóc keramzytem lub żwirem. Nawożenie tych wiecznie zielonych roślin odbywa się tylko latem. W tym celu używa się gotowych mieszanek odżywczych z dodatkiem potasu i fosforu.

Gatunki pożądane

Nie dość, że nie wymagają ciągłej pielęgnacji, ich niezaprzeczalnym atutem jest wygląd. Sukulenty przybierają różne kształty i formy. Stanowią bardzo oryginalny i modny dodatek wystroju wnętrz, zarówno w stylu industrialnym jak i tych bardziej ciepłych, prowansalskich. Szeroko rozpowszechniony trend związany z tworzeniem w mieszkaniu miejskiej dżungli zakłada właśnie, że sukulenty będą ogrywać w nim główną rolę. O najczęściej spotykanych gatunkach mówi Justyna Fuchs, która w swojej kwiaciarni ma wiele z nich:Prym wśród sukulentów wiedzie aloes, który w liściach zawiera prawdziwy skarb. Jego miąższ znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i w farmacji. Warto mieć go w domu, gdyż skutecznie leczy różnego rodzaju rany i skaleczenia. Uwielbiane przez wielu kaktusy to także rozpoznawalny przedstawiciel tej grupy. Zdarza się, że niektóre rodzaje kaktusów puszczają pąki. Grube, rozłożyste liście ma agawa, eszeweria z kolei już przy samej ziemi tworzy piękne rozety. Zdarza się, że liście przybierają czerwony odcień. Długie, o przeróżnych wzorach liście ma sansewieria. Są odmiany, które osiągają nawet 1,5 wysokości. To bardzo dekoracyjny kwiat. Do formowania bonsai wykorzystuje się grubosza jajowatego. Charakteryzuje się mięsistymi liśćmi o jajowatym kształcie.”

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas