Artykuł sponsorowany Podział majątku po rozwodzie – co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Podział majątku po rozwodzie – co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Jesteś tuż po rozprawie sądowej, podczas której Twój związek małżeński został zakończony? W takiej sytuacji konieczne będzie podjęcie dalszych działań, czyli podział majątku małżeńskiego, który jest możliwy dopiero po ustaniu wspólności majątkowej. Jak przebiega proces podziału majątku między małżonkami? Do kogo zgłosić się po pomoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Czy podział majątku jest obowiązkowy?

Podział majątku zawsze należy przeprowadzać z pomocą specjalisty – np. Radcy Prawnego Agaty Maksjan-Wójcik. Nawet w sytuacji, gdy teoretycznie można uniknąć podziału poszczególnych składników majątku i tak warto zdecydować się na ten krok – zapobiegając wystąpieniu problemów w przyszłości.

Aby podział majątku był możliwy, konieczne jest ustanie wspólności majątkowej. Ma to miejsce w momencie:

  • zawarcia umowy rozdzielności majątkowej – tzw.intercyzy;

  • orzeczenia separacji;

  • orzeczenia rozwodu.

Na czym polega podział majątku?

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa – z wyjątkiem par, które podpisały intercyzę. Wspólność majątkowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe oraz środki finansowe nabyte w trakcie jej trwania przez każdego z małżonków – wspólnie lub osobno.

Zgodnie z § 2 art. 31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego do składników majątku małżeńskiego zaliczamy pobrane wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego, środki zgromadzone na rachunku funduszu emerytalnego. Ponadto podziałowi podlegają spółdzielcze prawa do lokalu, prawa własności nieruchomości, przedmioty nabyte przez zasiedzenie, akcje i udziały w spółkach, nieruchomości, pojazdy itp.

Kredyt hipoteczny a podział majątku

Poza podziałem majątku – nie możemy zapomnieć o zadłużeniach – szczególnie o wspólnie zaciągniętym kredycie hipotecznym. Po dokonaniu podziału majątku nadal obaj małżonkowie ponoszą odpowiedzialność za spłacanie kredytu. Istnieje możliwość przejęcia kredytu przez jednego z byłych współmałżonków – jednak w tym celu konieczna jest zgoda obu stron i złożenie wniosku do banku.



Opracowanie:

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Maksjan Wójcik

Warszawa , Składkowskiego 3 lok. /169

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas