Artykuł sponsorowany Podział majątku – kiedy może nastąpić?

Podział majątku – kiedy może nastąpić?

Majątek osobisty obejmuje wszelkie dobra i wartości materialne nabyte przez osobę niebędącą w związku małżeńskim. W momencie zawarcia związku małżeńskiego wszystkie wartości i dobra materialne stają się własnością współmałżonków – wyjątkiem jest zawarcie intercyzy. Co zrobić w sytuacji unieważnienia małżeństwa lub separacji? Czy i kiedy możliwy jest podział majątku wspólnego? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku małżeńskiego może mieć miejsce już podczas sprawy rozwodowej – w trakcie postępowania sądowego. Aby polubownie rozwiązać wspólność majątkową – warto zgłosić się do eksperta w tej dziedzinie – np. Kancelarii Radcy Prawnego Violetty Miciorek.

Znajomość przepisów prawnych znacznie przyśpieszy cały proces oraz pozwoli uniknąć nieporozumień! Co więcej, radca prawny racjonalnie oceni sytuację swojego klienta i zaproponuje mu najlepsze rozwiązanie.

Jeżeli małżonkowie nie złożyli stosownego wniosku przed sprawą rozwodową, podział majątku podczas rozprawy nie będzie możliwy. Należy jednak pamiętać, że wspólność majątkowa nie traci ważności – w związku z czym można dokonać podziału majątku nawet po upływie kilkudziesięciu lat od rozwodu. We wniosku o podział majątku należy określić, jakie dobra materialne wchodzą w skład majątku wspólnego oraz podać swoją propozycję podziału wraz z uzasadnieniem.

Rozdzielność majątkowa – na czym polega?

Jeżeli małżonkowie chcą podzielić majątek w trakcie trwania małżeństwa – może to nastąpić wyłącznie w wyniku rozdzielności majątkowej, czyli intercyzy. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że zawarcie intercyzy eliminuje konieczność przeprowadzania podziału majątku po rozwiązaniu związku małżeńskiego.

Podzielność majątkowa może powstać na mocy orzeczenia sądowego. Małżonkowie, którzy zdecydowali się na ustanowienie intercyzy – od chwili uprawomocnienia wyroku sądu będą mieć swój osobisty majątek, składający się z wartości i dóbr materialnych uzyskanych przed zawarciem związku małżeńskiego i w trakcie trwania małżeństwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas