Artykuł sponsorowany Podwyższone ryzyko, czyli prace na wysokości

Podwyższone ryzyko, czyli prace na wysokości

Bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowe przepisy, których powinien przestrzegać każdy przedsiębiorca oraz pracownik. Zasady te obowiązują przede wszystkim osoby pracujące na wysokości. To zajęcie szczególnie niebezpieczne, dlatego ważne jest zachowywanie ostrożności, by w ten sposób zmniejszyć ryzyko wypadku. O czym jeszcze należy pamiętać? Jakie trzeba mieć uprawnienia? Kto może pracować w takich warunkach?

Z głową w chmurach

Prace na wysokości, oferowane przez Alpinspec, to działania, które odbywają się powyżej metra od płaszczyzny ziemi w miejscach niezabezpieczonych lub nieosłoniętych, a także w  przypadku braku stałych konstrukcji i urządzeń zabezpieczających przed upadkiem. Wynika z tego, że w grupie prac wysokościowych znajdują się czynności wykonywane na rusztowaniach, kominach, drabinach, dachach, a także na maszynach, żurawiach i konstrukcjach budowlanych. Kluczowym elementem w przypadku świadczenia usług na wysokości jest organizacja pracy. Obejmuje ona bezpośredni nadzór przez osobę uprawnioną do sprawowania takich czynności samodzielnie, może być to np. kierownik lub brygadzista. Oznacza to, że w przypadku jego oddalenia się od miejsca wykonywania prac, muszą zostać one przezwane. Zapewnienie odpowiednich środków bezpieczeństwa wiąże się z wyznaczeniem i oznakowaniem terenu oraz technicznymi aspektami, tj. sprzęt chroniący przed upadkiem, bariery i osłony. Przedstawienie pracownikom planu pracy, kolejności jej wykonywania oraz stosowanie się do wymagań w przypadku poszczególnych zadań stanowi niezbędną instrukcję, z którą każdy musi się zapoznać.

Uprawnienia i predyspozycje

Oczywistym wydawać by się mogło, że jedyne znaczenie ma w tym przypadku lęk wysokości. Owszem, ten czynnik od razu dyskwalifikuje pracownika. Jednakże osoba, która przebywa kilka lub kilkanaście metrów nad ziemią, cechować się powinna przede wszystkim odwagą, odpornością na stres, opanowaniem a także odpowiedzialnością. Konieczne jest posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania tych ryzykownych czynności. Prace na wysokości wymagają specjalistycznych uprawnień, np. alpinistycznych. Takie kwalifikacje są niezbędne przy wykonywaniu prac malarskich, konserwacji linii telekomunikacyjnych i energetycznych jak również w przypadku renowacji elewacji budynków, ścinaniu drzew, remontowaniu dachów i montażem bilbordów. Samo odbycie kursu jednak nie wiąże się z posiadaniem uprawnień. By je uzyskać należy zdać egzamin. Firma Alpinspec to profesjonalni specjaliści, którzy te warunki spełniają. Dzięki posiadaniu wyspecjalizowanego sprzętu ich usługi są w pełni bezpieczne. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas