Materiał Partnera Podstawowe zasady fotografii portretowej

Podstawowe zasady fotografii portretowej

Fotografia jest niezwykle specyficzną dziedziną sztuki. W tym przypadku zasadnicze znaczenie ma nie tylko kwestia techniczna, ale także czynnik ludzki. To wrażliwe oko fotografia i umiejętność szerszego spojrzenia pozwalają na przygotowanie wspaniałych zdjęć. Szczególnym rodzajem fotografii są portrety, gdyż ich celem jest wydobycie z człowieka wszystkiego, co najlepsze. Na co należy zwrócić uwagę przy fotografii portretowej?

Zasadnicze znaczenie ma światło

Bardzo ważnym elementem w pracy fotografa jest światło. Powinno ono padać na twarz. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy model ustawiony jest wprost do obiektywu, czy prezentuje swój profil – podkreśla Anna Juszczak. Bardzo ciekawe efekty wizualne daje miękkie światło. Taki rezultat uzyskamy, gdy przepuścimy je przez odpowiedni dyfuzor. Naturalnym komponentem rozpraszającym światło są chmury, ponieważ działają one jak naturalny softbox. Doskonałym sposobem pozwalającym na uzyskanie rozproszonego światła jest także wykorzystanie blendy w kolorze białym, dzięki niej można zniwelować niechciane cienie.

Kadrowanie

Niezwykle ważnym aspektem związanym z fotografią portretową jest kadrowanie. W tym przypadku podstawową zasadą jest pozostawienie właściwego zaplecza nad głową i po bokach. Jednakże można także wykadrować zdjęcie w połowie czoła bądź uciąć czubek głowy. Takie rozwiązania spotyka się w magazynach modowych. Wykonując portret, starajmy się jednak zostawić szyję, a także fragment dekoltu.

Ustawianie ostrości

Zdjęcie portretowe wymaga odpowiedniej ostrości. Standardowo należy ją ustawić na oczy. W przypadku, gdy modelka ustawiona jest profilem, kierujemy ją na oko, które zlokalizowane jest bliżej obiektywu.

Jak prawidłowo ustawić sylwetkę?

Najważniejszą kwestią jest zadbanie o rozluźnienie fotografowanej osoby. Powinna być ona spokojna i zrelaksowana, gdyż na fotografiach najlepiej wychodzi naturalność. Dla uzyskania pożądanego efektu możemy zaproponować modelowi tuż przed zrobieniem zdjęć, żeby zrobił gimnastykę twarzy lub „głupie miny”, w ten sposób rozluźni mięśnie twarzy i może swobodniej pozować. Gdy chcemy wysmuklić sylwetkę, powinniśmy ustawić ją po skosie w tzw. półprofilu. Natomiast, gdy pragniemy, aby na zdjęciu postać sprawiała wrażenie potężniejszej, kierujemy ją przodem do obiektywu.

Ostatnim ważnym elementem jest tło

W zdjęciach portretowych i nie tylko bardzo ważne jest odpowiednie tło. Nie powinno ono odwracać uwagi od zasadniczej postaci. Idealne tło musi być delikatne i pasować do fotografowanej osoby, podkreślać jej urodę, a także cechy charakterystyczne.

Opracowanie:

Anna Juszczak Fotografia

Ignaców 12

  • tel. 606 236 843

Podziel się